Засоби першої допомоги при пошкодженні шкіри

В ідеальному світі нещасних випадків не трапляється, але реальність така, що порізи, садна та навіть опіки є частиною повсякденного життя. Нещасні випадки трапляються з усіма. Навіть незначні рани, такі як порізи або розірвана шкіра, слід серйозно ставитись і лікувати належним чином [1].

Правильне лікування рани вимагає комплексного підходу, тому не забудьте повідомити лікаря про конкретні причини появи рани. Перед початком процесу лікування важливо надати лікарю інформацію про всі фактори, які можуть негативно вплинути на процес загоєння рани, такі як супутні захворювання (наприклад, діабет, атеросклероз) або несприятливий загальний стан здоров’я [2].

Спрей Бепантен був розроблений спеціально для живлення і відновлення сухої, з почервонінням і подразненої шкіри. До його складу входять ті самі діючі речовини, що й до Бепантен® Плюс крем. Два активні компоненти працюють на ураженій ділянці шкіри, дезінфікують її, знімають запалення, прискорюють відновлювальні процеси.

Як загоюється рана?

Загоєння ран – це складний і динамічний процес, який складається з послідовності взаємопов’язаних етапів, що починається з моменту утворення рани і може тривати місяцями або навіть роками. Процес загоєння рани можна розділити на три фази:

  • запальна фаза (гемостаз і запалення),
  • проліферативна фаза (грануляція, зменшення рани та епітелізація)
  • фаза ремоделювання (дозрівання та формування колагенової тканини).

Під час запальної фази кровоносні судини спонтанно звужуються. Тромбоцити притягуються до місця пошкодження і активують процес згортання крові, під час якого вони утворюють згусток, що закриває пошкоджені судини [3].

Проліферативна фаза, також відома як фаза проліферації, зазвичай триває до трьох тижнів. За цей час формується грануляційна тканина, що складається з багатьох типів клітин. Крім того, виробляється колаген і формуються нові кровоносні судини. Наприкінці цієї фази краї рани зближуються і утворюється рубець.

Фаза ремоделювання може тривати до двох років. Під час цієї фази колагенова тканина реорганізується і зшивається, що збільшує міцність рубця [2].

Пам’ятайте про бактеріальні інфекції

Як правило, більшість ран є інфікованими, і джерелом зараження є зовнішнє середовище. Мікроорганізми, відповідальні за забруднення, не здатні розмножуватися в тканинах людини, тому організм пацієнта швидко забезпечує їх видалення. Іноді може відбуватися так звана колонізація. Це коли мікроорганізми розмножуються і прилипають до рани, але не завдають шкоди клітинам пацієнта. Однак вони можуть перешкоджати процесу загоєння, викликаючи запалення [1].

Ми визначаємо інфекцію як наявність у рані мікроорганізмів, що розмножуються, викликають явну реакцію організму пацієнта і водночас затримують процес загоєння рани. Тому важливо розпізнати інфекцію якомога раніше. Класичними симптомами інфекції є почервоніння, тепло, набряк, біль і втрата функції. Також може спостерігатися запалення сполучної тканини, неприємний запах і гній [3].

Література

1. K.M. Alnababtah, P. Devies, C.A. Jackson, R.L. Ashford, M. Fiby. Burn injuries among childern from a region-wide paediatric burns unit. British Journal of Nursing 2011;10–23,20(3).156

2. Panesar K. Advances in Wound Management. US Pharm 2013; 38: HS13-HS16.

3. Ebner et al.: Topical Use of Dexpanthenol in Skin Disorders; Am J Clin Dermatol 2002; 3 (6): 427-433.