Ухилянти: тікають від призову вплав, з мигалками та довідками з психіатричної лікарні – Суспільство

Ухилянти: тікають від призову вплав, з мигалками та довідками з психіатричної лікарні - Суспільство

Фото: Служба безпеки України

Деякі громадяни вигадують хитромудрі схеми, щоб уникнути мобілізації. Не лякає людей ні потенційний тюремний термін, ні значний штраф, ні засудження суспільства, ні навіть ризики для власного життя. Окрім поширених схем щодо ухилення від мобілізації в Україні – купівля підроблених довідок про стан здоров’я, виїзд за підробленими документами чи нелегальне перетинання кордону таємними стежками, – з’явилися ще кілька способів, які успішно працювали якийсь час, але вже розкриті.

KP.UA зібрала кілька найнестандартніших способів, розказаних у Службі безпеки України, Національній поліції та Державному бюро розслідувань України.

У рожевій шапці на маленькому плоті

Декілька днів тому українські прикордонники затримали 29-річного громадянина, який намагався переплисти прикордонну річку Тиса на надувному матраці. При цьому вирішив відволікти прикордонників і натягнув на голову рожеву шапку, видаючи себе за дитину. Персонаж виявився із досвідом – це була його четверта спроба нелегально залишити країну і знову невдала.

На що розраховував громадянин – незрозуміло. Мабуть, вважав, що діти, що плавають на плотах у грудні в рожевих шапках, – звичайне явище для Тиси, і прикордонники не звернуть на нього ніякої уваги. Але десь прорахувався.

Як і ще один ухилянт, який разом із провідником вирішив перетнути кордон із Румунією на тій же річці Тиса. Плавців із холодної листопадової річки виловлювали прикордонники. Один із них виявився «супроводжуючим», а інший – «клієнтом». За «послугу» ухилянт мав заплатити провідникові $3200.

До речі, ті, хто намагаються перетнути кордон через ліси та річки Закарпаття, дуже ризикують. У Тисі вже виловлено 19 мертвих ухилянтів, але точна кількість загиблих невідома. У Карпатських горах лише 11 листопада зловили 8 осіб.

Ухилянти: тікають від призову вплав, з мигалками та довідками з психіатричної лікарні - Суспільство

Ухилянти: тікають від призову вплав, з мигалками та довідками з психіатричної лікарні - Суспільство

В одній тільки Тисі виловили тіла 19 уклоністів. Фото: Держприкордонслужба України

З мигалками та бригадою медиків

На Одещині до уникнення мобілізації підійшли творчо і з вогником. Міжнародне злочинне угруповання, як повідомили в СБУ та Нацполіції, нелегально переправляло через кордон громадян призовного віку автомобілями швидкої допомоги з медичним екіпажем.

– Такий «трансфер» доставляв клієнтів до кордону із сусідньою європейською країною в обхід блокпостів. У так званій «зеленці» ухилянтів зустрічав ще один учасник схеми, який переводив їх до сусідньої країни лісовими стежками, – розповіли у відомствах. – Вартість “послуги” становила $4800.

У результаті на міжнародній трасі Одеса – Рені було зупинено карету швидкої допомоги, яка з увімкненими проблисковими маячками везла до кордону двох ухилянтів. Разом із ними туди ж їхали і двоє іноземних громадян (із довідками про тимчасове проживання в Україні) та мешканець Одеської області – це організатори злочинного угруповання. Вони зараз перебувають під вартою, їм загрожує до 9 років ув’язнення з конфіскацією майна. Є питання у правоохоронців і до екіпажу «швидкої», який був задіяний у цій схемі.

Так, псих, і довідка є

У Миколаївській області Державне бюро розслідувань розкрило масштабну схему заробітку на ухилянтах. Щомісяця доход від липових довідок перевищував сотню тисяч доларів. Ці довідки видавав Миколаївський обласний центр психічного здоров’я в особі його директора та двох лікарів. А постачав «хворих» один із їхніх знайомих правоохоронців.

Усього за $1500 ухилянт ставав володарем довідки про тяжкий психічний розлад, який був підставою для зняття з військового обліку. Добровільно отримати діагноз шизофреніка погодилися десятки людей. На одній із зустрічей правоохоронця та майбутнього «хворого» і з’явилися співробітники ГБР, які взяли зловмисників «на гарячому».

І це далеко не весь асортимент підроблених документів для ухилянтів. За даними Держприкордонслужби, з моменту запровадження в Україні військового стану виявлено понад 6000 підроблених документів, серед яких є довідки не лише про психічні відхилення, а й, наприклад, про дітей, яких насправді чоловік не має. Прикордонники кажуть, що навіть був екстравагантний випадок, коли підставою для зняття чоловіка з військового обліку стала вагітність.

Хоча можна ще згадати мешканця Львівщини, який минулої зими скачав із інтернету бланк пенсійного посвідчення з другою групою інвалідності. На бланку було проставлено всі печатки та вказано реквізити Пенсійного фонду України в одному з районів Києва. Недовго думаючи, чоловік роздрукував бланк на принтері, вклеїв своє фото і вписав свої дані. На кордоні з Польщею з цими «документами» громадянина прикордонники відправили прямо в поліцію. На суді він розкаявся та отримав 10 тисяч гривень штрафу.

Ухилянти: тікають від призову вплав, з мигалками та довідками з психіатричної лікарні - Суспільство

Ухилянти: тікають від призову вплав, з мигалками та довідками з психіатричної лікарні - Суспільство

У психіатричній лікарні на клієнтах заробляли майже 100 тисяч доларів щомісяця. Фото: Державне бюро розслідувань

Солдати-“депутати” та інші “волонтери”

Гостре для суспільства питання, чому мобілізація не стосується депутатів і чиновників, все ще чекає на відповідь. При цьому у Державному бюро розслідувань розповіли про підозру трьом депутатам Київської міськради та одному помічнику депутата в ухиленні від військової служби. Всі вони були солдатами однієї із військових частин, але їхню “службу” ніхто не бачив.

– Вони «організували» для себе відрядження до Київської військової державної адміністрації. Водночас один із депутатів навіть отримував грошове забезпечення із частини, де нібито проходив службу. Військовослужбовців підозрюють в ухиленні від несення військової служби, скоєному групою осіб за попередньою змовою. Санкція цієї статті КК передбачає покарання у вигляді позбавлення волі терміном до 10 років, – йдеться у повідомленні ДБР.

Ще один чиновник – ексзаступник голови Служби судової охорони, – організував фейковий благодійний фонд та близько 30 волонтерських організацій. Від їхнього «імені» він оформляв ухилянтів як міжнародних перевізників гуманітарних вантажів і тим самим сприяв їхньому нелегальному виїзду за кордон. Схема діяла у Київській, Львівській, Хмельницькій, Волинській, Харківській, Вінницькій, Дніпропетровській та Одеській областях. Вартість таких послуг складала від 2000 до 5000 доларів.

Цікаво, що чиновник розумів, що скоює злочин, тож ще в березні втік до однієї з європейських країн як волонтер. Зі Служби судової охорони його звільнили за корупційною статтею ще 2021 року, але зв’язки на колишньому місці роботи залишилися. Їх-то він і використав «втемну» для оформлення псевдоблагодійних організацій та підроблених документів. Терміни за порушені статті Кримінального кодексу – перешкоджання законній діяльності ЗСУ та незаконне переправлення осіб через державний кордон України – від трьох до восьми років позбавлення волі.

А у Рівному військова контррозвідка СБУ затримала директорку обласної філії приватного університету. За «винагороду» вона гарантувала військовозобов’язаним «позачергове» зарахування до вишу з правом відстрочення призову. А також обіцяла «студентам» відправити їх за кордон під виглядом навчання у партнерському виші. Однак міжнародне партнерство не зрослося.

До речі

Де найбільше ухилянтів

У вересні 2023 року правоохоронці склали статистику областей, де відкрито найбільше справ на чоловіків, які ухиляються від мобілізації.

Лідирує Закарпатська область – на той момент там налічувалося 902 провадження за фактом ухилення від призову. Також у списку Дніпропетровська область – 628, Миколаївська – 518, Львівська – 514, Волинська – 439, Вінницька – 434, Чернівецька – 420, Харківська – 372, Рівненська – 350, Тернопільська – 312 справ.

Джерело