Фото: growwithdrjoanette.com
До ягідного сезону ще кілька місяців, тому саме час думати про висадку саджанців. Наприклад, полуниці. Втім, виростити гарний врожай червоних та смачних ягід можна і на балконі. Про секрети вирощування полуниці на кількох квадратних метрах, про те, чи існують спеціальні балконні сорти та чим особлива полуниця італійської селекції, читайте у матеріалі Коротко про.
Експеримент для початківців
В українських супермаркетах і на ринках у будь-яку пору року можна купити що душа забажає. Наприклад, полуницю. Велика, з блискучими боками та пухнастою зеленою «чуприною», щоправда, зараз несезонна ягода не має аромату. Та й смак такий собі, «хімічний», зате ціна захмарна.
Тому, якщо хочете поласувати смачною ягодою без зайвих хімікатів і яка не влупить «хук» по сімейному бюджету, час готуватися до роботи. Звісно, коли є город на кілька соток або хоча б одна невелика грядка – виростити полуницю можна без проблем. А що робити тим садівникам-аматорам, у яких з вільної площі лише балкон? Відповідь: також вирощувати ягоди.
Аграрії кажуть, що вирощування полуниці на балконі – це свого роду експеримент. Особливо для початківців. Рослина вибаглива, вимагає від власника уваги та дотримання певних правил.
– Якщо досвіду у такій справі немає, то раджу починати з малого: з 3-5 кущиків, – розповідає Коротко про менеджер садового магазину «Садівник» Михайло Волос. – Також краще брати посадковий матеріал різних сортів. Знаю, що часто в магазинах пропонують якісь спеціальні дорогі балконні сорти. Це обман. Таких нібито балконних сортів не існує. На балконі вирощують те ж саме, що і на городі. Обирати садовий матеріал треба не для балкона, а за розміром плоду, врожайністю, стійкістю до паразитів.
Ампельна полуниця, у кашпо, прикрасить балкон. Фото: growwithdrjoanette.com
Обираємо сорт
Полуниця буває короткого світлового дня (традиційна червнева, яка плодоносить один раз на рік), довгого світлового дня (та, яка потребує тривалості світла 12 годин і більше) і нейтрал (НСД), яку ще називають ремонтантним сортом (плодоносить кілька разів за сезон). Здається, вибір очевидний: треба висаджувати ремонтантні сорти. Але деякі експерти кажуть, що саме така полуниця найбільш вибаглива. Хоча водночас радять вирощувати на балконі ампельну, у кашпо, яка взагалі-то і є нейтралом. До речі, така рослина ще й декоративна, гарно плететься. Також існує думка, що смачні й великі ягоди у рослин італійської селекції (“Мара де Буа”, “Флорида Бюті”, “Гармонія” тощо). Одразу порада: обирайте самозапильні сорти. Інакше доведеться ще й бджолою працювати, і «обмітати» цвіт тонким пензликом.
Традиційна чи ампельна, полуниця починається з розсади. Якісної! Знову нагадуємо: купуйте такий матеріал у спеціалізованих магазинах. Можна придбати за кілька гривень кущики і в бабусі на ринку, і онлайн через сайт оголошень. Але це певний ризик: результат може розчарувати.
Вибираємо горщик і до горщика
На горщиках теж не зекономиш. Треба обирати великі, тому що на одну рослину знадобиться мінімум 3 літри землі. А відстань між розсадою має бути не менше 20 см. Вдала ідея – міцна етажерка, на яку можна поставити кілька таких горщиків. Все ж на балконі ціниться кожен сантиметр вільної площі.
До речі, про сам балкон, тобто його розташування. Якщо це північна і західна сторона, то про врожай полуниці будете тільки мріяти. Ця рослина вимагає вдосталь сонця і тепла. Тому для вирощування підійде балкон на південній та південно-східній стороні.
Прискіпливо обирати доведеться і ґрунт. Радимо купити в спеціалізованому магазині певний «полуничний» субстрат. Якщо ж готувати ґрунт самостійно, то доведеться намудрувати такий «коктейль»: нейтральний торф, перегній та трохи піску.
Оптимальний час для посадки полуниці в горщики – кінець квітня або початок травня, як тільки пройдуть заморозки. Хоча якщо балкон засклений, можна висаджувати вже через 2-3 тижня.
А щоб ніжна розсада швидше звикла до нового місця та не хворіла, досвідчені городники радять перед висадкою у горщики поставити рослини на дві години у медовий розчин. Рецепт: 1 чайну ложку натурального меду розчинити у літрі відстояної води. Стверджують, що паростки вберуть в себе вітаміни і швидше акліматизуються на балконі.
Аграрії кажуть, що вирощування полуниці на балконі – це свого роду експеримент. Фото: klioma.com.ua
Температурні умови і полив
Посадили і забули? Полунична розсада такого ставлення до себе не пробачить.
Перш за все, їй має бути на балконі тепло. Якщо метеорологи прогнозують різке похолодання, занесіть рослини у приміщення.
По-друге, полуницю не можна ні пересушувати, ні заливати. Тому горщики мають бути з хорошим дренажем. Також час від часу треба розпушувати ґрунт.
По-третє, вередлива рослина вимагатиме підкормки. Навіть щотижня. Крім того, з потеплінням активізуються і шкідники-ненажери. Полуницю полюбляють всілякі кліщі, слимаки, попелиця зелена, хрущі. На жаль, паразити можуть знищити майбутній врожай і на балконі 7-го поверху. Тому заздалегідь треба подумати про додаткові засоби для боротьби з такими комахами. Можна придбати певні хімікати, а можна час від часу обприскувати рослини розчином нашатирного спирту (40 мл на 10 л води).
Так, вирощувати полуницю на балконі складно, зате цікаво й захоплююче. І якщо дотримуватися усіх вище написаних правил, вже в травні-червні матимете свій, власноруч вирощений, а тому й вдвічі смачніший врожай ягід.
Залиште відповідь