Виплати, аліменти, відпустка: з чим до юристів звертаються родичі військових – Суспільство

Виплати, аліменти, відпустка: з чим до юристів звертаються родичі військових - Суспільство

Фото: АрміяІнформ

Мандруючи групами, які створюють у соцмережах військові адвокати та юристи, ми в минулій публікації розглянули питання, які часто задають військовослужбовці. Бо “висока” мова законів зрозуміла не кожному, та й життя підкидає свої нюанси.

Сьогодні KP.UA шукає відповіді на запитання, з якими найчастіше звертаються родичі військовослужбовців.

1. Після поранення ВЛК дала висновок, що чоловікові потрібна відпустка для лікування та реабілітації. Чи повинні за цей час до грошового забезпечення доплачувати бойові 100 000 гривень?

– Виплата грошового забезпечення та додаткової грошової винагороди в розмірі 100 000 гривень передбачена під час лікування пораненого бійця в стаціонарі. Коли дають відпустку на реабілітацію, то бойові 100 000 передбачені лише для тих, хто отримав тяжкі травми на полі бою. Якщо лікарі діагностували легку форму уражень, військовий отримує лише грошове забезпечення, бойові йому не нараховують, – консультує адвокат Роман Лихачов.

2. Родич потрапив у полон під час виконання бойового завдання, є офіційне підтвердження. Власної сім’ї він не встиг створити, жив з мамою. Чи може мати отримувати грошове забезпечення, яке належить полоненому, до його звільнення? Жінка живе в селі, не знає, де взяти довідку, що син не був одружений.

Першорядне право на грошове забезпечення військовослужбовця, який зник безвісти під час виконання бойового завдання чи взятий в полон, мають дружина, діти, утриманці. Наступні – батьки. Вони стають отримувачами першої черги, коли немає дружини та дітей.

– Матері не потрібно документально підтверджувати, що її син не був одружений. Це проблеми військової частини, де знаходяться всі відомості про сімейний стан особового складу, – пояснює юрист Дарина Іллєнко. –  Матері треба написати заяву у частину і вказати рахунок, на який мають нараховувати грошове забезпечення.

З. З яких доходів військовослужбовців стягують аліменти: з грошового забезпечення чи з додаткових виплат також?

Під час дії воєнного стану військовослужбовці отримують три види доходу: грошове забезпечення (заробітна плата), щомісячна додаткова винагорода у розмірі 30 000 гривень, одноразова додаткова винагорода – 100 000 гривень під час виконання завдань у зоні безпосередніх бойових дій. До початку дії воєнного стану  аліменти стягувалися тільки із заробітної плати.

У 2022 році Кабінет міністрів постановив, що всі види доходу, тобто і грошове забезпечення, і додаткові виплати, підлягають аліментним зобов’язанням.

Тобто, коли боєць на “нулі” отримує близько 130 000 гривень, то на одну дитину відраховуватимуть 1/4 від цієї суми, на двох дітей – 1/3, на трьох і більше – 1/2.

– Такий самий порядок діє і в цивільному житті, – зазначає Дарина Іллєнко. – Виняток становлять випадки, коли за угодою між колишнім подружжям суд затвердив фіксовану суму аліментів.

4. Чому родичі загиблих військових отримують різні посвідчення – сіре та чорне?

Колір посвідчення залежить від обставин смерті військовослужбовця. Сіре посвідчення означає, що військовий загинув під час виконання завдань у зоні бойових дій.

Чорне посвідчення передбачене для родичів військових, які загинули під час проходження служби, але в небойовій ситуації.  

У власників обох документів є спільні пільги, а є такі, що різняться.

Приміром, і сіре, і чорне посвідчення дають 50% знижки за користування житлом та комунальними послугами. Однак для сірого додається ще й 50% знижки вартості палива для будинків, що не мають центрального опалення.

Власники сірого посвідчення мають право на безоплатні ліки за рецептами лікарів, власники чорного – ні. Сіре передбачає щорічну разову грошову допомогу, чорне не дає таких виплат.

Діти полеглих при виконанні бойового завдання воїнів вступають до закладів вищої і фахової передвищої освіти поза конкурсом та за бюджетний кошт. Для сімей загиблих в небойовій обстановці передбачене лише позачергове влаштування дітей у дошкільні заклади.  

5. Брат засуджений до 3 років позбавлення волі, але з іспитовим терміном в 1 рік. Чи можуть його мобілізувати?

– Виключенню з військового обліку підлягають тільки засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину. Це ті, кого ув’язнили в колонії на термін від 5 до 15 років і довічники, – консультує адвокат Зорян Павлів. – Військовозобов’язані, які були засуджені до штрафу чи виправних робіт або які перебувають на пробації (іспитовий термін. – Ред.), не знімаються з військового обліку, отже, підлягають мобілізації на загальних засадах.

6. Шість днів не мала зв’язку з чоловіком, вже подумки прощалася. А виявилося, що командир, коли відправляв його з побратимами на бойове завдання, забрав у всіх мобільні телефони. Чи мав він на це право?

– Специфіка військової служби пов’язана із заходами безпеки та заходами секретності. Якщо підрозділ виконує завдання в районі бойових дій і у командира є розвіддані про те, що противник може використовувати засоби електронного зчитування інформації, то командир може своїм наказом заборонити певні дії для збереження особового складу. Йдеться не про право чи не право, а про об’єктивну необхідність уникнути зайвих ризиків, – каже адвокат Владислав Корольов. – Якщо частина знаходиться у відносно безпечному розташуванні, військовий хоче написати дружині “Добраніч”, а командир відбирає телефон, то його дії, звісно, не будуть об’єктивними.

7. Місяць тому народився наш син, але командир не відпустив чоловіка з “нуля” і не відпускає. Знаю, що при народженні дитини дають відпустку за сімейними обставинами. Що робити, щоб відпустили?

За сімейними обставинами військовослужбовцю мають надавати відпустку терміном від 3 до 10 днів, не рахуючи часу на дорогу додому і назад. Але це не обов’язок командира, а його повноваження, зазначає адвокат Зорян Павлів.

– На жаль, жодних важелів впливу на командира немає, окрім як писати скарги вищому начальству, у Міноборони або дзвонити на “гарячі лінії” для військових. Та й в цьому разі не можна гарантувати позитивний результат, бо ніде в законах не написано, що командир зобов’язаний надати відпустку. Щодо щорічної відпустки, то там, принаймні, є причина відмови – наявність в частині менше одної третини особового складу. А що стосується сімейних обставин, то тут немає умов для відмови або дозволу, бо сімейні обставини чи поважні причини – це дуже оціночне поняття.

8. У який термін мають звільнити військовослужбовця, коли він оформить інвалідність II групи? Чи можуть вимагати, щоб після реабілітації він прибув у військову частину?

– До військової частини боєць після лікування має прибути для того, щоб його вивели за штат або точніше казати – в розпорядження командира. У наказі Міноборони йдеться про те, що звільнення має бути негайним, якщо медкомісія визнала бійця непридатним до служби з виключенням з військового обліку. Проте “негайно” може розтягтися на місяць, два, а то й на півроку. Бо залежить не тільки від повороткості командира, а й від швидкості оформлення всіх медичних документів, – пояснює Зорян Павлів.

Нагадаємо, що з 1 липня цього року військові поза штатом отримують такі виплати:

протягом 2 місяців грошове забезпечення за останньою займаною посадою в повному обсязі, після 2 місяців оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років та додаткова винагорода 20 100 гривень.

9. На війні загинув брат мого нареченого. Чи можуть його мобілізувати?

В серпні минулого року вступив в силу закононопроєкт, яким був розширений перелік осіб, які не підлягають призову під час мобілізації. В документі, зокрема, йдеться про те, що від мобілізації звільняються близькі родичі загиблих захисників. До близьких належать дружина (чоловік), син, донька, батько, мати, рідні або неповнорідні брат та сестра.

Влітку цього року вступив в силу закон, який дозволяє звільнятися з військової служби мобілізованим і контрактникам, у яких близькі родичі загинули чи пропали безвісти на війні.

10. У ТЦК дізналася, що мій чоловік пропав безвісти. Ми жили цивільним шлюбом, але є спільний малолітній син, якого батько офіційно записав на себе. Чи можемо ми розраховувати на якусь допомогу від держави?

Коли йдеться про виплати, які належать сім’ям зниклих безвісти, полонених,  загиблих бійців, то цивільний шлюб не визнається, допоки не буде рішення суду про спільне проживання та ведення господарства.

Однак щодо зниклих безвісти і полонених в законі є такі рядки:  отримувати виплати можуть дружина (чоловік) військовослужбовця, а за їхньої відсутності – повнолітні діти, які проживають разом з військовослужбовцем; законні представники чи усиновлювачі неповнолітніх дітей…

– Якщо військовий офіційно вважається батьком дитини, то мати є її законним представником. В такому статусі вона має право подавати заяву на виплати від імені свого сина, а якщо отримає відмову – оскаржувати її через суд. Хоча я вважаю, що для відмови підстав немає, – каже адвокат Катерина Жегестовська.

11. Чоловіка зняли з військового обліку ще 12 років тому. Але його не випустили з України, коли поїхав до нас з донькою у Німеччину. Прикордонники сказали, що він підпадає під заборону “18 – 60”. Як так?

Під час дії воєнного стану Міноборони внесло зміни в перелік хвороб, з якими раніше чоловіки вважалися непридатними до військової служби. При повторному проходженні ВЛК вони можуть бути визнані обмежено придатними і мобілізованими за військовою спеціальністю з помірними навантаженнями.

Тобто зняття  з обліку до початку великої війни не виключає, що чоловік отримає повістку до ТЦК і направлення на медкомісію. Повністю від мобілізаційного призову чоловіки віком 18 – 60 років можуть бути звільнені, якщо за рішення ВЛК їх визнають непридатними з виключенням із військового обліку. Ключове формулювання – “виключення”. Тоді буде знята й заборона на виїзд за кордон.

12. Чоловік поліг на війні, залишилося двоє малих дітей. 22-річний син від першого шлюбу каже, що має право на частку одноразової допомоги від держави. Це так чи ні? Хлопець з батьком разом не проживав, не перебував на його утриманні, шлюб розірвано давно. 

Допомога за загиблого військового розподіляється рівними частинами на всіх отримувачів, які зазначені в статті 16-й Закону “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”.

В цьому списку:

дружина/чоловік, які не одружилися вдруге, батьки, діти до 18 років, дорослі діти, які здобули інвалідність до досягнення повноліття, утриманці загиблого, які вели з ним спільне господарство, студенти денної форми навчання віком до 23 років. Повновнолітній син загиблого може заявити свої права на частку одноразової допомоги у 15 мільйонів гривен тільки в тому разі, якщо він є студентом стаціонару і якщо до моменту прийняття рішення про виплати йому не виповниться 23 роки, – відмічає юрист Дарина Іллєнко.
Джерело