Військовий рекрутинг за кордоном: кар’єрні перспективи, пільги та гнучкий графік – Суспільство

Військовий рекрутинг за кордоном: кар'єрні перспективи, пільги та гнучкий графік - Суспільство

Фото: ФБ Міноборони Бельгії

Програма рекрутингу, що активно розвивається Міністерством оборони з 2023 року в Україні, лише набирає обертів. У той час як у світі багато країн використовують рекрутингову систему для набору військовослужбовців, перевівши службу в армії з обов’язкової повинності в роботу з кар’єрним зростанням і гнучким графіком. Молодь закликають «хоч би спробувати» себе в ролі військового спеціаліста, а сайти міністерств оборони рясніють десятками армійських вакансій – від тесляра до генерала. Кореспондентка Коротко про розбиралася в особливостях рекрутингу в різних країнах світу.

Великобританія: хочете – навчать з нуля

«Якщо у вас є спеціальні навички, які ви могли б застосувати в армії у вільний час, ви можете приєднатися до одного з наших національних підрозділів. Національні підрозділи набираються з усієї Великобританії. Більше спеціалізовані, ніж регіональні підрозділи, вони орієнтовані на людей зі спеціальними навичками, але деякі з них навчатимуться з нуля», – йдеться на інформаційному сайті збройних сил Сполученого Королівства.

Основні спеціальності, де йде практично постійний набір рекрутів, – це лікарі, кіберексперти, співробітники військової поліції, кухарі, капелани. За деякими спеціальностями працювати доведеться лише у вихідні дні або вечорами плюс участь у щорічних тренувальних таборах. Мінімальний термін служби резервістів-фахівців, яких потребує армія, становить 19 днів, граничний вік – 43 роки.

З першого дня навчання рекрут-резервіст отримує 47 фунтів стерлінгів (близько 55 євро) на день. Після проходження навчання – майже 70 євро на день, а під час отримання офіцерського звання оплата, порівняно з новачком, зросте майже вдвічі. Через рік служби виплачується нагорода у 526 фунтів стерлінгів (615 євро), з якої не сплачуються податки. Щоправда, для цього треба виконати мінімальні зобов’язання щодо навчання (19 або 27 днів), а також скласти тести з військової підготовки.

Британія зробила ставку на армійський резерв у 2012 році та закликає рекрутів виключно на добровільних засадах, за винятком випадків, коли уряд оголосить обов’язковий призов до армії. Тих, хто бажає пройти демоверсію служби, місцеві підрозділи по всій країні запрошують на вечірні тренування резервістів. Подати заяву може будь-який фахівець своєї справи, а може й молода людина, яка починає з нуля – в армії їй підберуть відповідну спеціальність після ретельної співбесіди з офіцерами-психологами. Резервист може залишитися в діючій армії та пройти шлях від новобранця до генерала, після чого вийти на непогану пенсію.

Військовий рекрутинг за кордоном: кар'єрні перспективи, пільги та гнучкий графік - Суспільство

Військовий рекрутинг за кордоном: кар'єрні перспективи, пільги та гнучкий графік - Суспільство

Навчання військовій справі – запорука успішної кар’єри. Так вважають у Міноборони Великобританії. Фото: army.mod.uk

Німеччина: є демоверсія армії

Німецький бундесвер у 2011 році було перетворено на добровольчу армію, в якій поєднується громадянська активність та життя солдата. При терміні призову від 7 до 23 місяців усі зацікавлені можуть ознайомитися зі збройними силами без необхідності одразу брати на себе довгострокові зобов’язання.

У перші шість місяців йде випробування – у цей час можна все залишити і піти, якщо не сподобалося. Для проходження добровільної військової служби набираються молоді люди віком від 17 років, громадяни Німеччини з обов’язковою середньою освітою. Кандидати також мають бути готовими брати участь в операціях за кордоном після завершення навчання.

Добровільна військова служба розпочинається з тримісячного базового навчання у роті призовників. Їх готують як піхотний персонал, незалежно від того, в якому роді військ вони служать. Після цього військовослужбовці направляються у свої головні частини, де вони, як правило, проходять тримісячну додаткову підготовку за обраною спеціальністю – чи то танкісти, оператори зенітних ракет у ВПС, штурмани ВМФ, штабні службовці, у медичній службі чи члени батальйону церемоніальної охорони.

Зарплата у добровольців починається від 1500 євро та збільшується залежно від рангу. До зарплати додається безкоштовне медобслуговування та безкоштовний проїзд маршрутом «будинок – військова частина» та назад, а також різні пільги та бонуси.

У січні цього року у Німеччині заговорили про можливість набору в армію іноземців – країна намагається посилити свою обороноздатність на фоні вторгнення Росії до України. Молоді німці не те що не хочуть йти до армії – вони все частіше не потрапляють туди за фізичними характеристиками або через переконання. Тому бундесвер почав активно вербувати в армію жінок і все частіше заглядати в коледжі та університети після сесій, випитуючи списки відчислених студентів і відправляючи рекрутерів прямо до них додому. Така ж практика, до речі, поширена й у США.

Військовий рекрутинг за кордоном: кар'єрні перспективи, пільги та гнучкий графік - Суспільство

Військовий рекрутинг за кордоном: кар'єрні перспективи, пільги та гнучкий графік - Суспільство

Бундесвер вітає участь своїх солдатів у спортивних іграх молоді. Реклама армії на власному прикладі. Фото: bundeswehr.de

Бельгія: бонусом – корпоративні ресторани

Міністерство оборони Бельгії витрачає чимало сил та коштів, мотивуючи громадян рекрутуватися на службу, обіцяючи можливості кар’єрного зростання, реалізацію талантів, навчання та інші “плюшки”, підтверджуючи це непоганою зарплатою та різними бонусами.

«Робота в обороні» Бельгії передбачає один із трьох шляхів: військовий (робота в армії з усіх військових спеціальностей), цивільний (різні посади федеральної державної служби) та резервістський (в основному, це солдати, які працюють у військових секторах та міжнародних місіях), причому на різних посадах – від сантехніка до інженера). Робота в армії – не тільки для власне бійці. Там потрібні юристи, звичайно ж, лікарі, ветеринари, логісти, експерти з боєприпасів, техніки, інспектори автошкіл та ін.

Резервісти або вирушають до підрозділів солдатами для міжнародних місій, або залишаються в країні, забезпечуючи підготовку кадрового резерву та життя військового сектора, під яким маються на увазі військові містечка, плацдарми, розташування тощо.

Середня зарплата «нетто» (після вирахування податків) – від 2000 євро на місяць і більше для спеціальностей, де не потрібний диплом про вищу освіту.

Звичайно, ніхто не приходить із вулиці і не починає працювати у військовій частині.

Список бонусів для рекрутів у період проходження ними служби в Бельгії вражає: кілька видів компенсацій та надбавок, талони на харчування, 33 вихідні дні плюс додаткова відпустка між Різдвом та Новим роком, безкоштовне медобслуговування, безкоштовна госпіталізація для себе та знижка для членів родини, безкоштовний проїзд на громадському транспорті, корпоративні ресторани та спортзали за цінами «тільки для рекрутів», різні види знижок у магазинах, парках розваг та ін.

Записатися в рекрути можна онлайн на сайті міністерства оборони Бельгії, там все розжовано до дрібниць.

Військовий рекрутинг за кордоном: кар'єрні перспективи, пільги та гнучкий графік - Суспільство

Військовий рекрутинг за кордоном: кар'єрні перспективи, пільги та гнучкий графік - Суспільство

На сайті міноборони Бельгії можна знайти практично будь-яку вакансію. Фото: mil.be/nl/werken-bij-defensie

Ірландія: вперед, до «зірок»

Рекрути в цій країні записуються на загальну службу в Силах оборони і після завершення програми початкової підготовки одержують звання рядових – «дві зірки». Професійної освіти не потрібно – рекруту треба лише переконати комісію зі співбесіди та офіцера з набору кадрів у тому, що він має достатній рівень інтелекту для служби в силах оборони. Ірландські рекрути мають обмеження за віком – від 18 до 29 років. Кандидати проходять фітнес-тестування, психометричне тестування, співбесіду та медичний огляд, проходять перевірку службою безпеки.

Програма базової військової підготовки солдатів-піхотинців триває 12 тижнів. Потім слідує навчання на «три зірки», а після них – курси підготовки солдатів-фахівців. І насамкінець – робота з обраної спеціальності

Ірландські рекрути займаються загальним обслуговуванням армії. Наразі йде набір рекрутів військово-морської служби, авіаційного корпусу, шеф-кухарів військово-морської служби, а також резервні сили оборони.

«Ми шукаємо чоловіків та жінок будь-якого походження, яким подобається працювати у команді. Кандидатам має бути не менше 18 років і не більше 35 років на дату зарахування», – ось основна та єдина вимога міноборони Ірландії для майбутніх рекрутів. Зарплатні очікування приблизно такі самі, як і скрізь – від 2000 євро та вище.

США: у рекрутів є вибір

Американці звели службу в армії США в ранг священного обов’язку, майже як в Ізраїлі. При цьому розуміючи, що все-таки армія – це теж бізнес, тому і відповідне ставлення.

Наприклад, в американській армії є вибір: можна прийти служити в війська, а можна – на неповний робочий день і вихідні. Однак усі рекрути-резервісти мають пройти в середньому 10 тижнів базової військової підготовки, близько 12 тижнів – індивідуальної підготовки за фахом.

Наприклад, одна з вакансій для резервістів армії США – спеціаліст з обслуговування бойових машин Bradley. Людина у віці 17-34 років займатиметься їх ремонтом, пройшовши всю підготовку, отримає кілька сертифікатів, після чого вийде з армії підготовленим фахівцем. Її зарплатна ставка, можливо, буде трохи менше, ніж у цивільних спеців, але пільги з іпотеки, кредитів, медицини тощо з лишком перекриють це непорозуміння.

Вербувальники, які їздять містами та селами американської глибинки, закликаючи всіх записуватися на військову службу, за це отримують бонуси до 5000 доларів плюс підвищення у званні до старшого сержанта. До речі, по п’ять тисяч отримають випускники шкіл, які запишуться на курси армійських рекрутерів.

Австралія: до армії – на вихідні

Резервісти австралійської армії отримують неоподатковувану заробітну плату, працюють у військовій частині, розташованій поряд з будинком, при цьому їхня «служба» може становити один-два дні на тиждень або кілька тижнів на рік.

Австралійським силам оборони потрібні всі: водії, піхотинці, бухгалтери, анестезіологи, слюсарі, артилеристи, інженери, оператори систем зв’язку, теслярі… Після проходження обов’язкової базової військової підготовки, наприклад, тесляр армійського резерву отримуватиме понад 200 австралійських доларів на день (це близько 130 доларів США). За те, що раз на тиждень він приходитиме до своєї військової частини, він уже матиме право на пільгове медичне обслуговування. Не вміє махати сокирою – навчать. Лікар-резервіст отримає вже 335 австралійських доларів на добу (екв. 220 американських).

Загалом нині зарплати військових цілком конкурентні з цивільними, а іноді навіть трохи вище.

Військовий рекрутинг за кордоном: кар'єрні перспективи, пільги та гнучкий графік - Суспільство

Військовий рекрутинг за кордоном: кар'єрні перспективи, пільги та гнучкий графік - Суспільство

В Австралії служити можна навіть 1-2 дні на тиждень. Фото: www.army.gov.au

Джерело