Відомий британський фізик Пітер Хіггс помер у віці 94 роки – Суспільство

Відомий британський фізик Пітер Хіггс помер у віці 94 роки - Суспільство

Фото: ed.ac.uk

Британець Пітер Хіггс, який теоретично передбачив елементарну частинку, пізніше названу його ім’ям, помер у віці 94 роки. Про смерть одного із найбільш авторитетних фізиків світу заявила прес-службоа Единбурзького університету.  

Вчений був нагороджений Нобелівською премію миру у 2013 році за  революційну робота, що пов’язує різні сили Всесвіту за допомогою частки, що переносить масу. В університетській заяві зазначається, що бачення та уява геніального вченого «збагатили наші знання про навколишній світ».

Свої основні роботи Хіггс написав ще  у 1960–70-ті роки. Він разом з іншими фізиками намагався пояснити, чому елементарні частинки, з яких складається наш Всесвіт, мають масу. Це започаткувало пошуки частки, яка могла б звести три фундаментальні сили (електромагнетизм, слабку і сильну ядерну взаємодію) в одну загальну теорію.

В результаті було розроблено так звану Стандартну модель, в якій неминуче виникала необхідність частки, що відповідає за інертну масу інших бозонів. Параметри такої частки і запропонував Пітер Хіггс у межах своєї теорії спонтанного порушення електрослабкої симетрії, теоретично розрахувавши її параметри задовго до того, як її існування було підтверджено експериментально.

У 2012 році вчені, що використовують Великий адронний колайдер Європейської організації ядерних досліджень (ЦЕРН) у Швейцарії, виявили цю частинку і назвали на честь автора, бозоном Хіггса.  Наступного року Хіггс отримав за це відкриття Нобелівську премію з фізики, розділивши її із бельгійцем Франсуа Енглером.

У січні поточного року у Києві на 72-му році життя помер правнук видатного українського поета та прозаїка Івана Франка Юрій Юрачківський.  У грудні 2023-го у 80-річному віці помер колишній директор Львівського національного академічного театру опери та балету Фаддей Едер. Він очолював Львівську оперу майже 20 років. 
Джерело