Велике перенаселення народів: чи потягне Земля понад 8 млрд. і як нам вижити – Суспільство

Велике перенаселення народів: чи потягне Земля понад 8 млрд. і як нам вижити - Суспільство

Фото: Ben & Gab./commons.wikimedia.org/

Скільки людей живе на Землі сьогодні – сказати не може ніхто. Причин цьому безліч: від помилок у переписах населення до небажання людей позначати себе в якихось списках. Взагалі нам достатньо знати, що нас трохи більше ніж 8 мільярдів – і це багато. І, можливо, нас буде ще більше.

Забили на сполох не лише автори фантастичних романів про наслідки перенаселення, а й у ООН. І проблема в тому – чи вистачить нам їжі, води, корисних копалин, повітря зрештою?

Від мільярда до восьми – за 200 років

Ця геометрична прогресія виглядає справді лякаюче. У 1804 році на Землі жило близько мільярда людей. У 1927-му – два мільярди. У 60-х роках ХХ століття – три мільярди. А зараз завдяки медицині та технічному прогресу – 8! Здавалося б, радіти треба – жити стало краще, довше, ситніше.

Погана новина у тому, що це вісім мільярдів споживачів. Їм потрібно харчуватися, лікуватися, розмножуватися. Хтось задовольняється корінцями і не зупиняючись робить дітей, поки є сили і час. Хтось скуповує асортимент найближчого супермаркету та ретельно планує кількість потомства. Якась частина людства взагалі незрозуміло чим займається, оскільки живе десь на островах в океані і нікого до себе не пускає: ні переписувачів, ні туристів, ні місіонерів. Про такі народності відомо лише те, що їх мало, дуже мало, щоб навіть вважатися середньостатистичною похибкою.

Споживачі – споживають, і ось уже років двадцять вчені гадають: чи прогодує Земля-матінка всіх? І відразу відповідають: ні, голод – явище більш поширене, ніж здається. Ресурсів може й не вистачити. Мабуть…

Зазвичай після такого починають множитися теорії змови про «золотий мільярд», який виживе, коли всі інші помруть, і йому вже точно вистачить ресурсів. Щоправда, уявити, що «золотий мільярд» своїми руками доїтиме корів, вирощуватиме картоплю і качатиме нафту, м’яко кажучи, важко. Добавимо ще пів мільярда на обслуговування.

Але ж і цей «золотий мільярд» з пів мільярдом обслуги теж почне розмножуватися, а ресурсів все менше! І знову все повернеться на круги своя.

Невраховані мешканці – скільки вас?

Ймовірніше, ми зіткнемося в недалекому майбутньому з іншим моментом. Нас стане набагато більше 8 мільярдів, але точніше – не нас. А темношкірих та смаглявих, темноволосих, кругло- та вузькооких жителів Африки та Азії. Адже ми навіть до ладу не знаємо, скільки їх. Вони самі не знають і закладають стандартну статистичну похибку в переписі населення – 2-3%. При населенні одного Китаю в 1,4 млрд осіб 2% цієї цифри – 28 мільйонів. Це населення такої країни, як Саудівська Аравія, це більше ніж населення Румунії чи Австралії, це три Угорщини зрештою… Таку саму похибку закладає й Індія з 1,3 млрд людей.

Тобто на Землі мешкають мільйони неврахованих людей, і це представники неєвропейської раси.

Про те, що Європа старіє та вимирає, а Африка і Азія молодшають та розмножуються, відомо давно. Для порівняння: середній вік мешканця Африки – 19,5 років, європейця – 41,9 року. І у найближчі 30 років населення Африки (1,4 млрд осіб) подвоїться. І Азія також не відстане.

Навіть той факт, що значна частина азіатських та африканських країн – це бідненькі сировинні держави, де основне заняття населення – міжплемінна війна або збирання рису, – навряд чи вплине на розстановку сил уже через десяток-другий років.

Бідні, але численні народи можуть піти двома шляхами.

Перший – за прикладом Китаю: завдяки своїй чисельності та невтомній праці мільйонів людей країна виходить у лідери світового виробництва, поширює експансію на всю земну кулю та отримує дивіденди як грошові, так і людські.

Другий – шлях міграції: громадяни переїжджають в іншу (зазвичай – більш благополучну) країну, не бажаючи особливо асимілювати, але підпорядковуючи собі спосіб життя держави та її законодавство. Поступово перетягують до себе бідних (в усіх відношеннях) родичів із малої батьківщини і починають активно розмножуватися. Перекіс між автохтонами та мігрантами в європейських містах швидко стане обтяжливим.

…За люб’язно надану Європу

Європа старіє і безлюдніє, решта континентів набирає чинності і спостерігає з боку, як європейські країни воюють або сваряться одна з одною, зменшуючи і без того не найчисленніше своє населення. Заклики народжувати по п’ятеро дітей і більше, щоб перекрити перевищення смертності над народжуваністю, звучать марно. Можна згадати про персонаж фільму «П’ятий елемент», рудоволосу Лілу, яка задалася цілком закономірним питанням: якого біса рятувати планету, яка знищує сама себе нескінченними війнами? Самі якось розібралися б, без втручання інопланетних сил.

Поки що демографічний вибух, принаймні в Європі, готують мігранти. Саме на мігрантів припадає майже 20% новонароджених дітей у країнах Євросоюзу. А з 1985 року, коли почався підрахунок, до Європи в’їхало 33,5 млн вихідців зі Сходу та Африки. Причому не біженців – стариків і дітей, а молодих чоловіків, які вже мали потомство. Тож, можливо, сумні прогнози щодо «старіння» Європи і не здійсняться, і кількість людей там зростатиме, але ким вони себе вважатимуть? Європейцями? Чи гостями зі Сходу на люб’язно наданій їм території? Чи навіть господарями?

Угорщина, Болгарія, Хорватія, Румунія, Україна. За останні десять років у цих країнах населення зменшилося на 300-500 тисяч осіб, а в Україні додалися ще й біженці, значна частина з яких уже не повернеться додому. Перекроєна карта Європи та демографічні ями змусять наших нащадків поламати голови, щоб усе виправити чи привести до пристойного вигляду. Добре, якщо наші діти та онуки виявляться розумнішими за нас – тоді і 8 мільярдів жителів Землі не будуть проблемою, і ресурсів вистачить для всіх.

Велике перенаселення народів: чи потягне Земля понад 8 млрд. і як нам вижити - Суспільство

Велике перенаселення народів: чи потягне Земля понад 8 млрд. і як нам вижити - Суспільство

У Парижі споконвічних французів вже мало, натомість численні індійські чи арабські, чи африканські громади зростають як на дріжджах. Фото: Mai-Linh Doan/commons.wikimedia.org

Що кажуть футурологи

У світовій футурологічній спільноті одностайність по одному моменту: приблизно до 2080 року людство досягне позначки 10,5 мільярда населення – і на кілька століть зупиниться на цій цифрі, оскільки це, напевне, якась природна межа. Але це в майбутньому, а в теперішньому вчені поки що не можуть точно сказати: сповільнюються темпи приросту населення планети чи розмноження йде досить суперечливо? З одного боку, Африка у плюсі ​​за співвідношенням народжених до померлих, з іншого – Китай зі своєю політикою обмеження народжуваності за принципом «одна сім’я – одна дитина». Щоправда, від цього відмовилися, бо старих людей у Піднебесній стало більше, ніж молодих, і в прогнозах світила відчайдушна нестача робочої сили (до речі, сьогодні населення Китаю вже другий рік скорочується: народжуваність падає, а кількість смертей через коронавірус зросла).

Футурологи пропонують зосереджуватися не стільки на кількості людей, а на якості їхнього життя. Якщо люди зможуть вирішити проблеми голоду, дефіциту води, особливо питної, навчаться швидко та дешево лікувати хвороби, то на Землі можуть спокійно співіснувати й 30 мільярдів. Інше питання, що життєдіяльність такої кількості людей неминуче позначиться на стані клімату планети. Але якщо вже нащадки зможуть закрити базові потреби, впевнені, що і з кліматичними загрозами теж розберуться.

Відомий британський футуролог доктор Джеймс Белліні, спираючись на дані ООН, говорить, що до 2030 року нам потрібно буде виробляти на 50% більше їжі, на 45% – енергії і на 30% більше води, ніж зараз.

– Світовий середній клас на той час налічуватиме близько 5 мільярдів людей, дві третини яких житимуть в Азії, багато хто в колосальних мегаполісах, – прогнозує Белліні.

Американський винахідник і футурист Рей Курцвейл займається прогнозуванням технічного прогресу. І він упевнений, що до середини XXI століття технології дозволять створити біороботів: люди або навчаться інтегрувати у своє тіло механічні елементи, або зможуть завантажувати свідомість на фізичні носії. Теоретично це дозволить жити вічно. Дорога за вартістю технологія охопить спочатку світову еліту, а потім почне дешевшати і для середнього класу. Так що 50 мільярдів людей, що вічно живуть на Землі, – це вже не тільки сценарій голлівудського фільму, а наше дуже ймовірне майбутнє.

А японський фізик-теоретик і популяризатор науки Мітіо Каку впевнений, що людство у 2025 році не просто вийде у відкритий космос, але й заселить якусь комфортну для проживання планету. Тоді питання перенаселення Землі зніметься.

Головний футуролог Інституту ДаВінчі, Томас Фрей, який спеціалізується на аналізі майбутнього через призму сучасних тенденцій, оптимістично вважає, що на нас чекає маса нового вже найближчим часом.

– Створюватимуться нові засоби виробництва, з’являтимуться нові види промисловості, з’являтиметься нова продукція. І якщо ми думаємо, що зараз ми пройшли досить довгий шлях розвитку, то насправді він навіть не підготував до того, що нас чекає попереду, в такий короткий час, – повідомив Фрей на одній із зустрічей зі студентами. Він також вважає, що якість людей та їх життя набагато важливіша за кількість населення Землі. Якщо всі будуть здорові та щасливі, то чому б і не 100 мільярдів?

Джерело