Вчені розповіли про стан Каховського водосховища

Вчені розповіли про стан Каховського водосховища

Фото: Вікіпедія (ілюстративне фото)

Під час дослідження для точного підрахунку площі та об’єму водойм науковці використовували космічні знімки та річкові карти.

За рік після того, якросіяни підірвали греблю Каховської ГЕС, площа Каховського водосховища скоротилася на 91%, а об’єм води – на 96%. Проте завдяки паводку у травні 2024 року водойма почала часткове відновлення. Про це повідомляє НАН України.

Зазначається, що до жовтня 2023 року площа водосховища скоротилася до 193 квадратних кілометрів. Це лише 9% від його початкової площі, яка раніше становила 2155 квадратних кілометрів.

Станом на жовтень 2023 року, об’єм води зменшився до 3,6% від початкового об’єму водосховища. У найсухіший період 2023 року майже вся вода була зосереджена у руслі Дніпра.

Цьогоріч у травні завдяки підвищенню рівня води у Дніпрі площа водойми збільшилася до 860 квадратних кілометрів. Водосховище відновилося майже на 40%.Об’єм води в травні також зріс до 2,15 кубічних кілометрів – це 11,8% від початкового об’єму.

Експерти зазначають, що колишня територія водосховища тепер змінюватиметься в залежності від сезону. Влітку та восени під час зниження рівня води в Дніпрі і зменшення кількості опадів вона майже повністю осушуватиметься, а навесні та на початку літа знову затоплюватиметься водою.

“Більша частина території Каховського водосховища поросла вербою і тополею. Відповідно, ми вже маємо періодично затоплювану територію, покриту густою рослинністю. Тому її використання в господарстві України неможливе”, – повідомили науковці.

Під час дослідження для точного підрахунку площі та об’єму водойм науковці використовували космічні знімки та річкові карти. Вони пропонують відбудувати Каховську ГЕС і водосховище на основі висновків експертів та стратегії розвитку економіки України.

Нагадаємо, у ніч на 6 червня2023 року російські війська підірвали Каховську ГЕС. Влада Херсонської ОВА тоді оголосила про термінову евакуацію. 

Як повідомлялося у березні цього року, вода повертається в Каховське водосховище. Зокрема, на Великому Лузі вперше за 50 років водопілля.

Джерело