Страсна субота: історія, традиції, що можна і не можна, прикмети

Велика субота, страсну суботу – субота Страсної седмиці, останній день перед Великоднем – Воскресінням Христовим.

Що можна їсти у Велику суботу

До появи в небі першої зірки, як правило, в Страсну суботу дотримується суворий піст. Багато віруючих вважають за краще утриматися в цей день від прийому будь-якої їжі.

Якщо ж з якихось причин віруючий не дотримується посту, то в Страсну суботу допускається прийом рослинної їжі, в тому числі і гарячої, наприклад, овочевий суп.

Однак за церковним статутом, в цей день належить тільки сухоядение. Тобто їжа не повинна містити навіть рослинного масла. Воно дозволяється тільки у виняткових випадках. До третьої години ночі наступного воскресіння заборонена будь-яка скоромна (жирна) їжа. Під забороною також спиртні напої.

Чим зайнятися в Страсну суботу

За традицією, цей день присвячується виключно підготовці до Великодня. Однак прибирання, прання, прасування і приготування їжі – не входять до списку дозволених справ. Мирські турботи в цей день не вітаються. Покладено молитися і відпочивати, адже ніч люди, як правило, проводять в церкві.

Якщо ви не встигли спекти паски вчасно, то, роблячи це в Велику суботу, переконайтеся, що ніхто крім вас не знаходиться на кухні, поки піднімається тісто. Час приготування пасок краще провести в спокої і самоті.

Чого не можна робити в Велику суботу?

Вважається, що у Велику суботу не можна співати, навіть присвячені Богу пісні. Велика субота – день тиші і спокою. У цей день не можна відзначати дні народження, не можна справляти весілля, і від сексу теж доведеться утриматися. Улюблені чоловічі заняття – полювання та риболовля – теж заборонені. Рукоділля для милих дам також не вітається.

Як ми вже згадували вище, ніякої прибирання, прання тощо. Також не варто приділяти час садово-городнім робіт, будівництва та ремонту. Навіть прийняти розслаблюючу ванну краще завчасно.

Не варто поминати померлих, проте можна відвідати кладовище та відвідати родичів.

Народні традиції та прикмети у Страсну суботу

У Велику суботу не варто їсти і пити під час приготування пасхального частування. Паска не вдасться, якщо під час його вилучення з печі господиня буде на кухні не одна.

Якщо страсну суботу видалася сонячною, то чекати теплого літа, якщо похмура – літо буде холодним і дощовим.

Дівчатам на замітку: якщо не спати всю ніч у Велику суботу, очікуйте щасливого заміжжя. А чоловіків чекає удача в роботі.

Безсонні фермери і городники можуть розраховувати на родючий сезон. А всіх людей чекають просто щастя, радість, удача і здоров'я.

Якщо освячене яйце опустити в воду, вона стає цілющою, приносить здоров'я і щастя.

Джерело