Сонечка самі куплять собі смаколики: Військові розповіли, на що треба донатити – Суспільство

Сонечка самі куплять собі смаколики: Військові розповіли, на що треба донатити - Суспільство

Фото: vsn.ua

Допомога нашим Силам Оборони – це святе для українців. Щодня через банківські рахунки ідуть донати – на дрони, на автомобілі, на амуніцію, на білизну, на засоби гігієни, на продукти харчування та смаколики. Перерахувавши гроші, ми втішаємось: то все для наших Сонечок, то для Перемоги! І не беремо до уваги, що через невибірковість завдань розпорошуємо ресурс, який повинен бути скерований в одному напрямку – щоб реально зміцнити нашу армію, а не перетворювати її на об’єкт благодійності.

У більшості своїй українці не багаті, донатять на ЗСУ з власних заощаджень. Куди треба їх спрямовувати, від яких програм відмовитися і чому – Коротко про розповіли військові та волонтери. Поштовхом до розмови став допис у фейсбуці санітарки-інструкторки 82-ї окремої десантно-штурмової бригади Ірини Коваленко з позивним “Відьма”.

“Оголошуючи на це збори, ви ідіоти, навіть не вибачусь”

Пост написаний категорично, авторка почасти не добирає слів:

“Сонечка самі собі можуть купити: особистий телефон, зарядку, павербанк, а дехто і EcoFlow, бо це особисте (генератор на роти і взводи зазвичай є), ліхтарі, свічки… пончо, шарфи, взуття, яке хочуть, форму, яку забажають, “убекси”, розгрузки і плитоноски (бо форму, амуніцію видають). Оголошуючи на це збори, ви ідіоти, навіть не вибачусь.

Сонечка самі собі можуть купити шоколадки, каву, фрукти, овочі, м’ясо, ковбасу, пічєнька та інші ласощі і смаколики. Оголошувати збір на цю хрінь і нити, що ніхто не кидає кошти, не варто, бо самі ж військові в адекваті вас пошлють…”

Ірина Коваленко також застерігає донатити військовим у навчальні центри (деякі матері оголошують про збір пожертв на спорядження сина, ледь він ступив на полігон): “Як інструктор у бригаді заявляю – з навчальних центрів Сонечка приїздять одягнені, нагодовані і з амуніцією аж до окулярів. Так, у 2014-му і на початку 2022-го такого не було, а тепер майже два роки як є”.

Єдине, з чим досі є проблеми, каже військовослужбовиця, це особисті індивідуальні аптечки, які недоукомплектовані або укомплектовані неякісними засобами. Крім них, збирати кошти треба виключно на дрони, РЕБ (радіоелектронна боротьба) і автомобілі для ЗСУ.

Коментарі під постом Ірини свідчать, що вона влучила в точку.

“Солідарний з кожним твоїм словом. Особливо бісять збори на продукти, яких за очі видають”, – написав військовослужбовець Андрій Куриленко. “Нічого не доведеш. Далі збирають на м’ясо для тушонок, горіхи для батончиків і т. д. Недавно бачила збір на виготовлення козинаків для військових”, – констатувала волонтерка Юлія Зак.

Погортавши соцмережі, ми знайшли банківські рахунки, куди просили скидати кошти на сухі готові каші “для наших котиків”, інгредієнти для енергетичних батончиків, кусачки для саперів, форму для військовслужбовиці-жінки, труси, каву, чай, сигарети…

Сонечка самі куплять собі смаколики: Військові розповіли, на що треба донатити - Суспільство

Сонечка самі куплять собі смаколики: Військові розповіли, на що треба донатити - Суспільство

Санінструктор Ірина Коваленко знає, що потрібно на війні. Скріншот: ФБ Ірина Коваленко

“Придбав собі lowa за 8000 гривень і тішуся. А інший на квартиру збирає”

Сонечка самі куплять собі смаколики: Військові розповіли, на що треба донатити - Суспільство

Черевики базові, казенні. Фото надане власником взуття

– Говорити, що всюди всього по вінця, не можна. Бригада від бригади різниться – в одних густо, в других напівпусто, – каже Ігор К., боєць однієї з бригад. – Але щодо одягу та взуття, то його справді мають всі ще від навчального центру. Речі не найкращі, але й не найгірше. Хто хоче – міняє на якісніше. Це вже справа смаку – кому на ноги треба lowa чи Salomon, а кому і в наших “таланах”, які видають, ходити нормально І люди бувають різні. Я от собі lowa купив за 8000 гривень і тішуся, що маю таку змогу. А інший гроші на квартиру складає, вважає, шо йому мають дати все ті, кого він захищає, тормосить рідних, щоб оголошували збір на плитоноску з кевларом, бо видана – важка. Справа в тому, що державне фінансування армії йде в основному на засоби поразки, засоби індивідуального захисту другорядні.

Ігор також визначає, на що, безумовно, мають іти донати:

– Насамперед, на дрони, особливо fpv, їх всім не вистачає. На броньовані пікапи для медевакуації, бо на дорогах Донбасу будь-яка техніка розвалюється. Донатьте на тепловізори та прилади нічного бачення – це дорогі речі, які навіть при бойових доплатах купити самостійно важко. Безкінечно донатьте на медицину, стежте за соцмережами медбригад – там час від часу пишуть про “гарячі” позиції.

Щодо аптечок, то наш консультант посилається на власний досвід.

– На аптечки можна і треба донатити. А я особисто сам спробував розібратися в тактичній медицині і склав свій комплект. Витратив до 14 тисяч гривень, зате певний, що він якісний. Наприклад, турнікети точно кров зупинять. Бо ті, що видають, можуть бути такі, що їх одразу на смітник.

Сонечка самі куплять собі смаколики: Військові розповіли, на що треба донатити - Суспільство

Сонечка самі куплять собі смаколики: Військові розповіли, на що треба донатити - Суспільство

Черевики lowa, куплені. Фото надане власником взуття

“Є організації, які досі закуповують шкарпетки або шиють ситцеві труселя”

– Половина волонтерів нашого фонду і його голова Ярослав Тропінов служать у ЗСУ, – каже волонтерка “Армії SOS” Ганна Морозова. – Вони всі реально на фронті, в Києві, Львові чи Хмельницькому жодного немає. Отже, реальну ситуацію ми знаємо. З початку повномасштабного вторгнення займалися і формою, і бронею, і генераторами, і гуманітаркою, А влітку 2022 року припинили всі програми забезпечення, крім основних програм фонду. Це програмний комплекс “Кропива” і обладнання для його застосування.

Щодо інших великих фондів, то там теж розповідали, що останнім часом зосереджені на техніці.

– Зараз возити бійцям шкарпетки – це дурня і марнотратство. Доросла люди сама підбере собі колір, розмір і склад тканини. Хоча я знаю, що є організації, які досі закуповують шкарпетки або шиють військовим труселя, вибачте за зневажливе слово, чи вкладаються в їх пошиття, – каже волонтерка Галина Ямкова. – “Сімейки” з ситцю комфортні у побуті, але не в окопі, бо вони вбирають, утримують вологу, спричиняють натертості та опрілості. Досвідчені вояки знають, що тактичні труси мають бути тонкі, трикотажні з додавання еластану, щоб не м’ялись при рухах і вологу віддавали. Вибір моделі суто індивідуальне питання.

Сонечка самі куплять собі смаколики: Військові розповіли, на що треба донатити - Суспільство

Сонечка самі куплять собі смаколики: Військові розповіли, на що треба донатити - Суспільство

Такі оголошення часто зустрічаються у соцмережах – але донатити краще на дрони. Скрін фб

“Половину заробітку з’їдає ремонт автомобілів”

Прибічники “побутової” допомоги військовим зазвичай кажуть, що “бутіки” на ”нулі” не працюють і кур’єри з інтернет-магазинів туди не їздять.

– Це так, але безпосередньо на “нулі” військові перебувають в середньому від 3 до 5 днів, – зазначає офіцер ЗСУ Денис Ярославський. – Потім їх відправляють на так звану відтяжку для відновлення сил. Це містечко на 1-й чи 2-й лінії, де все можна купити – і смаколики, і речі для особистого вжитку, і засоби гігієни.

Там же – на “відтяжці” – військові ремонтують автомобілі.

– Закупи складають невелику частку витрат з зарплати. Навіть якщо йдеться про новий мобільний або павербанк, то це разова покупка, інше – дрібниці. Близько половини із заробітку військові, як правило, переводять на сім’ю, майже половину з’їдає ремонт автомобілів.

Волонтерську допомогу в ремонті машин Денис Ярославський ставить в першу чергу – на рівні із дронами та РЕБ.

– РЕБ за 4-5 тисяч доларів може врятувати цілий підрозділ. Тут не те що 100 гривень, а кожна гривня не буде зайвою. А все, що називають “битовухою”, зараз треба відсунути.

Денис Ярославський підтверджує: харчування в армії не бракує. Якщо його інколи не довозять на “нуль”, то, значить, не можуть довезти і патрони.

– Надсилаючи продукти від щирого серця, люди не думають, що вони можуть зіпсуватися в дорозі або виявитися просто зайвими. От на Великдень військовим зазвичай навозять стільки пасок, що всі їх неможливо спожити. Ми вітаємо тих, хто хоче допомогти армії своїми руками – плете маскувальні сітки, в’яже зігріваючі пояси, робить з церковних огарків окопні свічки. Але коли починаються збори, наприклад, на віск для свічок, то тут не варто відкривати гаманець.

Експерт радить орієнтуватися навіть не на фонди, а на конкретні потреби військових підрозділів.

– Сьогодні у кожного на війні є або родич, або друг, співробітник чи однокласник. Він знає, чого потребує його взвод чи рота. Це буде адресна дієва допомога.

Сонечка самі куплять собі смаколики: Військові розповіли, на що треба донатити - Суспільство

Сонечка самі куплять собі смаколики: Військові розповіли, на що треба донатити - Суспільство

Пакунок рекрута. Фото: facebook.com/operationalcommandwest

Тим часом

Оперативне командування “Захід” оприлюднило список речей, які мають отримати новобранці ЗСУ:

кашкет польовий кепі (тип К) панама літня польова шапка-феска (шапка-підшоломник) шапка зимова костюм літній польовий штани костюма літнього польового костюм-утеплювач+ костюм вітровологозахисний демісезонний або пончо куртка вітровологозахисна зимова (куртка утеплена польова) штани вітровологозахисні зимові (штани утеплені польові) сорочка-поло сорочка бойова рукавички демісезонні рукавички зимові шарф-труба літній шарф-труба зимовий фуфайка (з короткими рукавами) труси чоловічі білизна натільна демісезонна білизна для холодної погоди (сорочка зимова та кальсони зимові) шкарпетки літні (трекінгові) шкарпетки зимові (трекінгові), напівчеревики черевики з високими берцями літні або черевики літні черевики з високими берцями зимові капці казармені бахіли утеплені чоботи гумові рукавички тактичні беруші спеціальні індивідуальні ремінь брючний сумка транспортна індивідуальна сумка адміністративна сумка-підсумок для предметів особистої гігієни мішок спальний килим спальний польовий ізоляційний сидіння польове ізоляційне чохол для фляги індивідуальної польової казанок індивідуальний польовий фляга індивідуальна польова чохол для шолома бойового балістичного чохол для бронежилета модульного окуляри захисні балістичні шолом бойовий балістичний бронежилет модульний
Джерело