Штучний інтелект допоміг розшифрувати стародавній сувій, обвуглений під час виверження Везувію – Суспільство

Штучний інтелект допоміг розшифрувати стародавній сувій, обвуглений під час виверження Везувію - Суспільство

Фото: theguardian.com

Штучний інтелект допоміг ученим розшифрувати стародавній сувій, якому майже 2000 років. Цей цінний артефакт був сильно пошкоджений під час виверження Везувію, повідомляє The Guardian.

Сувій виявили ще у 18 столітті, тоді археологи знайшли понад тисячу сувоїв з особняка в Геркуланумі, який, як вважалося, належав тестеві Юлія Цезаря. Однак чорнило на обвуглених папірусах було нечитаним., а коли дослідники намагалися розкрити сувої, вони розсипалися на шматки. Тому довгий час вміст сувоя був загадкою для вчених. Але в 2023 році було розпочато конкурс Vesuvius Challenge, який пропонував призи за розшифровку тексту з комп’ютерної томографії сувоя.

Розшифрувати стародавнє послання зрештою вдалося команді з трьох студентів. Юсеф Надер з Німеччини, Люк Фарітор зі США та Юліан Шиллігер зі Швейцарії змогли прочитати понад 2 тисячі грецьких літер зі свитком і виграли головний приз у розмірі 700 тисяч доларів. У жовтні Фаритор зміг розпізнати у сувій слово “фіолетовий”, завдяки чому виграв приз за “перші літери” у розмірі 40 тисяч доларів. Ну а потім їм вдалося за допомогою ІІ практично повністю відтворити написане на сувої.

– Це була неймовірно корисна подорож. Приплив адреналіну – це те, що змушувало нас йти далі. Це було безумство. Ми працювали по 20 із чимось годин на день. Я не знав, коли закінчується один день і починається наступний – розповів Юсеф Надер, додавши, що текст на сувої належить, мабуть, давньогрецькому філософу Філодему, який розмірковує про джерела людського задоволення, зокрема музику та їжу.

Засновник конкурсу Брент Сілз та його дослідницька група витратили роки на розробку алгоритмів для цифрового розшифрування сувоїв та виявлення чорнила за змінами, які вони спричинили волокна папірусу. Саме їхні учасники могли використати у змаганні. Цього року дослідники ставлять за мету прочитати 85% сувої та закласти основи для розшифрування інших подібних артефактів.

У Гонконгу фінансовий директор транснаціональної компанії Барон Чан Шун-Чінг здійснив угоди на суму 25 мільйонів доларів на прохання свого начальника під час відеоконференції з кількома колегами. Однак надалі виявилося, що конференцію було сфабриковано шахраями, а всі учасники цієї зустрічі, окрім фінансового директора, були створені штучним інтелектом. У грудні австралійські вчені представили інноваційну систему штучного інтелекту під назвою DeWave, здатну перекладати думки до тексту без використання імплантів.
Джерело