Фото: faunistics.com
Схоже, цього року завдання хрущів – показати українцям, наскільки велика і різна наша країна. У той час як у більш південних регіонах, включаючи Черкаси та Запоріжжя (за розповідями наших кореспондентів), хрущі ледь не градом падали з дерев ще на початку місяця, вкриваючи коричневим шаром тротуари, то на Київщині та в західних регіонах їх поки що і не бачили.
Май пройшов, а жук не прийшов
Директор Львівського еколого-натуралістичного центру Ігор Антахович. Фото: ФБ Ігор Антахович
Природа химерно розподілила сплеск їхньої традиційної активності по різних областях країни. У Києві чи у Львові (за розповідями інших кореспондентів) ці жуки поки що не з’являлися. Мало кому пощастило побачити хоча б з десяток, хоча ще торік навіть вулицями доводилося ходити, мало не пробиваючи перед собою дорогу уявною сокирою, розганяючи хмари жуків.
Екологи відзначають – винна погода. То спекотно, але для цього шумливого братства ще зарано, то вже саме час – але знову приходить похолодання. Тим, кому жуки нагадують про спокійні та розмірені вечори в дитинстві у бабусі в селі чи на дачі, можна не хвилюватися – жуки ще прилетять. А ось дачникам і городникам, навпаки, можна турбуватися – щорічно навесні вони починають боротьбу з личинками хруща. Як запевняють екологи, травневий жук прилетить і в інші регіони, як тільки вирівняється погода. Чи варто знищувати хруща, яка від нього шкода, а яка користь, Коротко про розповів еколог, директор Львівського еколого-натуралістичного центру Ігор Антахович.
Місце знайомств хрущів
Як говорить еколог, жуки починають хмарами кружляти над проспектами, коли шукають собі пару. Період весняної міграції з метою знайомства зі своєю майбутньою половинкою у них випадає на травень, але цього року зміщується через погоду.
– Торік їх було дуже багато, але протягом короткого періоду, може, днів десяти, а цього року ні я, ні мої колеги та учні не бачили ще жодного, – зазначає Ігор Антахович. – Ми їх починаємо спостерігати тоді, коли настає літня погода та оптимальні умови для них – тоді починається період спарювання. Зазвичай це травень. Також вони добре для нас помітні, тому що реагують на світло і летять на нього. Зараз дуже багато зовнішньої реклами, і вони ввечері, замість того щоб шукати одне одного «наосліп», летять на вогні. Часто їх особливо багато біля гіпермаркетів на виїздах із міст, де вони прилітають на освітлені простори, мігруючи між населеними пунктами. Але цього року, наголошую, я їх ще не бачив.
Жуки збираються разом, коли починають шукати собі пару. Фото: faunistics.com
Врятувати сад чи залишити їжу для птахів та тварин
Хтось вважає жуків шкідниками і відрами визбирує, а хтось – милими вечірніми сусідами. Ігор Антахович зазначає: у природі все взаємопов’язане – немає корисних чи зайвих істот, потрібні всі. Тому навряд чи варто рекомендувати когось знищувати.
– У природі все має бути збалансовано, – зітхає еколог. – Бувають такі природні, власне погодні аномалії, які можуть викликати неконтрольовані хвилі збільшення чисельності тих чи інших видів. Це може стати причиною проблем для нас з вами, інших тварин та інших видів. Це стосується тієї ж сарани. Але треба пам’ятати, що саме ми з вами, як людська цивілізація, і провокуємо ці зміни, тому що глобальне потепління клімату – це наша з вами вина, в першу чергу.
Проте людина звикла вважати хруща шкідником. Якщо це радикальний дачник або городник, то жук виноситься у найближчий курник відрами.
– У природному циклі травневий жук у стадії личинки, коли зимує у землі, активно харчується – личинка велика і їсть багато коренів корисних для нас з вами культур, – пояснює еколог. – Це ягідні кущі, садові дерева, суниця… Вони ушкоджують кореневу систему, тому, в основному, вважаються шкідниками. Проте не можна говорити, що їх треба масово знищувати. Вони є важливою ланкою харчового ланцюжка птахів та інших тварин: вони жирні, поживні, багаті на білок. І коли починається весняний період міграції у травні, а потім осінньої, то багато тварин, і диких, і домашніх, ними харчуються.
Личинка жука велика і їсть багато коренів ягідних культур. Фото: faunistics.com
Довідка Коротко про
Хрущі – комахи, які успішно прижилися в Азії та Європі та через шкоду для сільського господарства стали об’єктом полювання на них серед фермерів. Якщо ще до 1950-х років їх було дуже багато, то потім у деяких регіонах вони взагалі зникли. До цього спричинило активне застосування пестицидів. Відновлюватися чисельність хруща почала лише років 40 тому.
Залиште відповідь