Розробник Капсули життя: Від прямого влучання вона не рятує, а від уламків захистить – Суспільство

Розробник Капсули життя: Від прямого влучання вона не рятує, а від уламків захистить - Суспільство

Фото: особистий архів Сергій Захарін

Бомбосховища, вуличні укриття, правило “двох стін”, укріплені підвали власних будинків – життя українців наповнилося новими правилами. Як максимально убезпечити себе під час ворожих атак – одне з найактуальніших сьогодні питань. Нова ідея – “капсула життя”. Коресподент KP.UA дізнавався про її можливості безпосередньо у виробника.

Кілька місяців тому Сергій Захарін з Києва – розробник та виробник деревопереробного обладнання – виготовив конструкцію, яка повинна врятувати людину від наслідків ракетних обстрілів. Назвав її «капсула життя». Це збірна сталева конструкція, яку можна встановлювати в квартирах багатоповерхівок і приватних будинках, офісах і приміщеннях, де немає можливості інсталювати монолітну конструкцію.

Стара ідея отримала нове життя

Розробник Капсули життя: Від прямого влучання вона не рятує, а від уламків захистить - Суспільство

Ідея створити багатофункціональне укриття прийшла Сергію ще 2015 року. Фото: особистий архів Сергій Захарін

– Ще у 2015 році в мене виникла ідея створення укриття, де можна було б сховатись від якихось зовнішніх небажаних чинників. Виникла думка, що така конструкція могла би бути не лише укриттям, а й схованкою при землетрусі чи навіть бути сейфовою кімнатою на випадок, якщо треба на тривалий час покинути будинок, – говорить Сергій Захарін.

На роздумах тоді все і закінчилось. Повернувся до цієї ідеї чоловік у липні минулого року.

– Після чергового обстрілу столиці я згадав про свою «капсулу». Думав про те, як в сьогоднішніх реаліях людина може вберегти себе під час ракетних обстрілів, не виходячи з власного дому, як цю конструкцію доставити у квартиру багатоповерхового будинку. І за досить короткий час я зібрав таку систему та почав випробування, – розповідає наш співрозмовник.

 «Капсула життя» – це своєрідний конструктор, який збирається з окремих деталей безпосередньо на місці установки. Сталеві елементи з’єднуються між собою болтами. Монтується укриття прямо в приміщенні біля двох стін, одна з яких має бути несучою, щоб забрати на себе навантаження з плити перекриття. Це зроблено для того, як каже розробник, якщо в результаті обстрілу не витримають і обрушаться перекриття між поверхами, “капсула” залишиться закріпленою на несучій конструкції. Якщо ж станеться повне обвалення будівлі, то у людей, що сховалися в капсулі, буде більше шансів вижити під завалами.

Розробник Капсули життя: Від прямого влучання вона не рятує, а від уламків захистить - Суспільство

Розробник Капсули життя: Від прямого влучання вона не рятує, а від уламків захистить - Суспільство

“Капсулу” можна встановити у звичайній міській квартирі. Фото: особистий архів Сергій Захарін

Від чого захищає

Винахідник каже, «капсула життя» розрахована на порятунок свого власника від 99% уламків та дрібних осколків (до 5 мм) у результаті падіння або розриву будь-яких боєприпасів. Однак за умови, що це непряме влучання снаряду (ракети). У іншому випадку це укриття не може бути надійним захистом.

– “Капсула” має вогнетривкість до 30 хвилин. Але для захисту себе під час пожежі я раджу розміщувати в середині капсули вогнегасник, респіратори та кисневі балончики, – зазначає чоловік. – Спочатку ми думали, що в конструкцію “не добиватиме” мобільний зв’язок . Добре, що під час випробувань цей висновок виявився помилковим. Зі зв’язком усередині все гаразд!

«Капсула життя» оснащена трьома аварійними люками, що розташовані з різних боків. Ними можна скористатись, якщо основні двері заклинить.

– Ще у мене є ідея, як допрацювати укриття – встановити звукову чи світлову сигналізацію на випадок, якщо обвалиться будинок разом із капсулою. А з кожного боку капсули є зачепи, за допомогою яких її можна буде підняти краном чи вантажівкою, – показує наш співрозмовник.

Як випробовували

Своє укриття Сергій тестував двічі. Перший раз на конструкцію під час тесту з висоти 9,3 метра скидали бетонну плиту вагою у 1100 кг. У момент падіння сам розробник знаходився в “капсулі”.

– Чогось особливого під час тесту я не відчув. Просто грюкнуло голосно – і все. Піднявся пил стовпом. Страшно там не було. І я був впевнений в міцності свого укриття, – каже Сергій Захарін. – Щоправда, дещо заклинило двері. Та трошки напружившись, їх все ж вдалось відкрити.

Друге випробування було складнішим. Треба було з’ясувати, чи достатньо міцною є конструкція на випадок, якщо будинок складеться при влучанні ракети, а сама капсула при цьому буде на 1-му поверсі. Чи витримає вона на собі всю вагу уламків? Тест показав, що конструкція витримала вагу у 43 тонни і просіла лише на 15 міліметрів. А коли плити з неї було знято, то укриття навіть повернуло свою первісну форму.

Розробник Капсули життя: Від прямого влучання вона не рятує, а від уламків захистить - Суспільство

Розробник Капсули життя: Від прямого влучання вона не рятує, а від уламків захистить - Суспільство

Тест показав, що конструкція витримала на собі вагу у 43 тонни. Фото: особистий архів Сергій Захарін

Ціна питання

За словами розробника, собівартість «капсули життя» складає 53 000 гривень. Саму “капсулу” в готовому вигляді без додаткового оснащення чоловік продає за 70 000 гривень. З отриманих коштів платить податок у 5%. Зараз Захарін шукає шляхи зменшення собівартості.

Чи є замовники?

«Капсулу життя» вже придбала одна родина з Київської області. Ці люди живуть у приватному будинку поблизу міста Боярка. Їхнє житло збудовано з піноблоків, а це означає, що будинок вкрай вразливий до вибухової хвилі. Та й іншого укриття поблизу будинку у людей просто немає.

На сьогодні є два варіанти конструкцій “капсули”: на 3 та 6 осіб. На ширині конструкції це майже не відображається, а от її довжина зростає. Фактично довжина може бути будь-якою, на замовлення покупця.

Як каже Сергій Захарін, за наявності замовлень тільки на своїх виробничих площах він зможе виготовляти мінімум один виріб на день.

ТТХ

Розміри «капсули життя»:

ширина 2 м; висота 2 м; довжина: 1,1 м на 3 особи та 1,4 м на 6 осіб; матеріал – сталь 5 мм; вага 750 кг та 850 кг відповідно.

Наразі конструкція не має державної сертифікації, але автор проєкту займається цим питанням.

Джерело