Польша готує зміни для українських дітей – їх введуть з вересня – Суспільство

Польша готує зміни для українських дітей – їх введуть з вересня - Суспільство

Фото: pixabay.com

З наступного навчального року Польща планує зміни у школах для українських дітей. Про це заступниця міністра освіти Йоанна Муха розповіла в інтерв’ю oko.press.

За її даними, наразі  у Польщі проживає 293 тисячі українських дітей, які приїхали з батьками після повномасштабного російського вторгнення. В польських школах навчається близько 185 тисяч українських учнів. З них приблизно 135 тисяч – біженці, решта – діти економічних мігрантів, які раніше приїхали до Польщі.

– Проблемою є діти, які перебувають поза польською системою. Деякі з них навчаються в українських онлайн-школах, але невідомо, наскільки ці діти справді виконують свої навчальні зобов’язання. Ніхто з польської сторони цього не перевіряв, тому ми не знаємо, наскільки система дистанційної освіти справді готує їх до життя, – наголосила урядовиця.

У міністерстві припускають, що велика група дітей може не навчатися  в жодній країні.  

– На мою думку, це абсолютно неприйнятно, щоб держава дозволяла тут рости дітям, яким не гарантовано виконання основного права дитини – права на освіту, – наголосила Муха.

Вона додала, що в плани уряду входить запросити дітей, які навчалися поза польською освітньою системою, щоб вони могли отримати максимальну користь. 

– Зміна нашої політики щодо українських дітей буде дуже чіткою. Перші зміни хочемо запровадити з вересня, – сказала вона.

Так, планується «переконати українську владу та українських дітей у Польщі приєднатися до польської системи освіти».

–  Я буду говорити зі своїми колегами в Україні про те, що діти мають право на навчання та освіту, але наразі це фікція. Незалежно від того, чи залишаться ці діти після війни в Польщі чи повернуться до України, ми матимемо громадян, які не будуть готові добре функціонувати в суспільстві та на ринку праці, – сказала чиновниця.

Вона додала, що  польська сторона запропонує, щоб українські діти в Польщі могли вивчати українську мову та українську культуру.

– Ми хочемо, щоб вони відчували, що їхня українська ідентичність плекається, і коли вони повертаються в Україну чи залишаються в Польщі, вони мають повне відчуття власної ідентичності, але водночас ми хочемо, щоб вони здобули освіту, – пояснила заступниця міністра освіти. 

Вона додала, що українські діти вивчатимуть польську мову і різні предмети польською. При цьому у відомстві поки що не знають, як буде організовано навчання української мови у польських школах.

Муха додала, що хотіла б, щоб українські діти вивчали українську як другу іноземну мову. Це означає – як і польська дитина, яка вивчає, наприклад, польську, німецьку та англійську мови, – українська дитина має вивчати польську та українську мову. Вона також допустила, що знайдуться й групи польських дітей, які захочуть вивчати українську мову хоча б через сусідство з Україною.

Щодо українських дітей, які ходили до польських шкіл до спеціальних підготовчих класів, то в уряді планують вести концепцію підготовчих занять.

Ми вважаємо, що підготовчий клас має охоплювати два, максимум три семестри навчання. Більше ні. Для деяких дітей достатньо навіть семестру, все залежить від того, коли дитина приїхала до Польщі і наскільки добре вона адаптувалася, – сказала представниця Міносвіти.

Вона додала, що підготовчі заняття мають на меті допомогти дітям добре вивчити польську мову для вступу до загальноосвітньої системи. Але це марна трата навчального часу, коли учень відстає від програми.

Також у польських школах хочуть запровадити набагато більше психологічної допомоги та заходів із інтеграції.

Раніше освітній омбудсмен України Сергій Горбачов заявив, що у період навчання в офлайн-форматі укриття навчальних закладів залишаються доступними лише для учасників освітнього процесу. Однак за відсутності освітньої діяльності ці укриття стають доступними для всіх бажаючих.  У грудні 2023 року в одній із шкіл Києва обвалилась стеля в укритті. Після цього міністр стратегічної промисловості Олександр Камишин зобов’язав чиновників перевірити всі укриття столиці.  
Джерело