Перша в світі. Україна застосує GLSDB у війні

Перша в світі. Україна застосує GLSDB у війні

Фото: Getty Images Бомба GLSDB (3D візуалізація)

Україна стане першою країною, яка використає бомби GLSDB у війні. США незабаром доставлять ЗСУ першу партію.

США знаходяться на порозі передачі українським військовим наземних бомб малого калібру GLSDB, які мають змінити динаміку війни на користь ЗСУ. Джерела, знайомі з обговореннями умов передачі, розповіли західним ЗМІ, що перша партія боєприпасів, які, до речі, ще не стоять на озброєнні армії США, Україна може отримати цього тижня.

Пентагон також підтвердив майбутнє надання Києву цих бомб, але з міркувань безпеки операції відмовився коментувати конкретні терміни.

Випробування в США

GLSDB (Ground-Launched Small Diameter Bomb, дослівний переклад – бомба малого діаметра наземного запуску) – це малогабаритний високоточний боєприпас. Його називають “розумною бомбою” або “крилатою бомбою”.

GLSDB поєднує в собі авіаційну бомбу малого діаметра GBU-39 з ракетним двигуном від реактивного снаряда M26. Такий снаряд може вражати цілі на відстані до 150 кілометрів. Для наведення на ціль зброя використовує супутникову систему позиціонування (GPS) та інерціальну навігаційну систему.

Ці бомби, перш ніж отримати дозвіл на розгортання в Україні, пройшли суворі випробування на авіабазі Еглін у Флориді. Останній етап випробувань завершився нещодавно – 16 січня.

Загалом, перевірка була зосереджена на оцінці характеристик бомби, в тому числі її точності, дальності та інтеграції з пусковими платформами, такими як реактивна система залпового вогню M270 MLRS і ракетною системою М142 HIMARS.

Результати цих випробувань відіграли вирішальну роль у дозволі GLSDB для негайного розгортання в Україні, додають джерела в Пентагоні.

“Це дасть їм більш глибокий ударний потенціал, якого вони не мали, і доповнить їхній арсенал далекобійного вогню”, – сказав американський чиновник.

Як  GLSDB  посилить можливості України?

Як зазначає Politico, на озброєнні сил США є подібна версія бомби, яка запускається з повітря, але варіант наземного запуску, який передадуть Києву, ще не мають американські війська.

Україна стане першою країною, яка використає боєприпас у бойових діях. Це розгортання стане важливою віхою для України, а також послужить лакмусовим папірцем для інших країн, вважають західні ЗМІ.

Так, Reuters зазначає, що розширена дальність і можливості GLSDB для нанесення точних ударів забезпечать ключову стратегічну перевагу українським силам. Крім того, потенційне розгортання GLSDB відбувається у вирішальний момент для Києва, оскільки він шукає різні способи знищення російських сил та військової 6інфраструктури за лінією фронту.

З бомбою, яка пропонує вдвічі більший радіус дії, ніж нинішні ракети, які може запускати HIMARS, українські військові очікують, що зможуть завдати удару вглиб ворожої території, потенційно змусивши Росію перемістити важливі постачання далі від фронту.

Зброя також доповнить набір боєприпасів великої дальності, наданих Україні протягом останнього року. Це дозволить ЗСУ атакувати критично важливі логістичні та військово-морські об’єкти Росії і в Криму. 

Незважаючи на те, що GLSDB може не відповідати діапазону аналогів, таких як британська Storm Shadow, її можливість наземного запуску усуває потребу в польотах літаків поблизу лінії фронту.

Крім того, для уряду США рішення про постачання Україні GLSDB є альтернативою ракеті ATACMS, яка досі постачалася в обмеженій кількості. Нові бомби також не такі потужні як ATACMS, але мають помітні переваги – GLSDB економічніші, компактніші та простіші в розгортанні.

Хороша реклама

Незважаючи на відсутність у США коштів на нові передачі зброї для України, Вашингтон ще минулого року уклав контракт з Boeing на поставку ЗСУ цих бомб.  Тому розгортання GLSDB в Україні не лише служить інтересам США та Києву, але також є великою можливістю для Boeing та Saab, як виробників систем озброєння.

Будучи нещодавно розробленими бомбами, ефективне використання GLSDB в Україні продемонструє їхню ефективність у бойових діях і підтвердить можливості та надійність технологій Boeing і Saabyy.

Джерело