Омбудсмен прокоментував імовірне перебування полонених на Іл-76

Омбудсмен прокоментував імовірне перебування полонених на Іл-76

Фото: Дмитро Лубінець Лубінець підтвердив інформацію, що обмін військовополоненими справді планувався

Дмитро Лубінець наголосив, що на цей момент не можна підтвердити заяви росіян про те, що на літаку “були військовополонені”.

Свідчень того, що військово-транспортний літак Іл-76, який зазнав у середу аварії в Бєлгородській області РФ, насправді перевозив українських військовополонених нині немає. Однак у зв’язку з падінням літак необхідне проведення міжнародного розслідування. Про це заявив уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець в ефірі телемарафону Єдині новини в четвер, 25 січня.

“За моєю інформацією, не можна сказати ствердно, що там справді були військовополонені. Знов-таки, за тим аналізом фото і відео, які ми побачили, то якби були тіла, якби в росіян були хоч якісь фото, відео, які вони могли б показати, що там перебували наші військовополонені, вони це вже використовували б. Ми не бачили жодних ознак того, що в літаку була така кількість людей… У цьому мають розбиратися експерти, і, на нашу думку, це мають бути міжнародні експерти”, – наголосив омбудсмен.

Він тепер готує звернення у зв’язку з авіакатастрофою до Організації Об’єднаних націй (ООН) і Міжнародного комітету Червоного Хреста (МКЧХ).

Лубінець підтвердив інформацію, що обмін військовополоненими справді планувався. Омбудсмен зазначив, що в контексті авіакатастрофи уповноважений із прав людини наголосив, що, згідно з Женевською конвенцією, всю відповідальність за життя, здоров’я військовополонених несе країна, яка тримає їх у полоні.

“До моменту, коли військовополонені через процес обміну повертаються на свою Батьківщину, доти ця відповідальність лежить на стороні, яка їх тримає. Тобто в нашому випадку, навіть якщо планувався цей обмін, РФ мала повідомити представників МКЧХ, що вони транспортуватимуть військовополонених, і у такий спосіб відбувається вся юридична робота, щоб гарантувати гідні умови транспортування, а також безпеку під час цього логістичного маршруту”, – наголосив він.

Лубінець також нагадав, що “в нас війна триває, це був військовий літак, і зрозуміло, як мають діяти Збройні сили України”.

На його думку, РФ заздалегідь запланувала інформаційну кампанію проти України, і провів паралелі з випадком в Оленівці, де було вбито українських військовополонених, а окупанти спробували звинуватити в цьому українську сторону.

“На мій погляд, абсолютно правильна позиція нашої держави, про це вчора сказав наш президент, коли звернувся до міжнародного співтовариства, і ми вимагаємо прозорого міжнародного розслідування… Ми зі свого боку робитимемо все, щоб воно відбулося: ми звертатимемось, ми пропонуватимемо кілька варіантів, залучатимемо експертів, зокрема міжнародних, українських, але я впевнений, що і у випадку в Оленівці, і тут росіяни робитимуть гучні заяви, але нікого не допустять, не передадуть жодних матеріалів на аналіз і просуватимуть їх…”, – зазначив Лубінець.

Омбудсмен відмовився коментуватил перспективи подальших обмінів і додав, що українське суспільство не має забувати “з ким ми намагаємося домовитися – з РФ”.

“Хотів би всіх попросити заспокоїтися, чекати тільки на офіційну позицію української влади, українського президента і вимагати міжнародного розслідування”, – підсумував Лубінець.

Як відомо, в Бєлгородській області зазнав аварії військово-транспортний літак Іл-76. У Міноборони РФ заявили, що на борту літака нібито перебували 65 полонених ЗСУ, які перевозилися до Бєлгородської області для обміну. Українські ЗМІ заявили, що Іл-76 перевозив ракети до комплексів С-300.

Джерело