Обстріл застав вас на вулиці: куди бігти, де ховатись і як себе максимально убезпечити – Суспільство

Обстріл застав вас на вулиці: куди бігти, де ховатись і як себе максимально убезпечити - Суспільство

Фото: Нацполіція Украини

Війна триває, росіяни не вгамовуються, то ж загроза може виникнути будь-де і будь-коли. І краще бути готовим до неї завчасно. Вдома може врятувати «правило двох стін», а що робити, якщо небезпека застала вас на вулиці і немає часу, щоб добігти до укриття? Про це Коротко про розповіли у Міжнародному центрі тактичної медицини ICTM.

Почнемо з теорії: потенційна загроза від ворога поділяється на три види – ракетну, артилерійську і мінометну. Алгоритм дій під час кожної з них дещо відрізняється.  

Ракетний обстріл

– Почувши вибухи або свист ракети – не біжіть. Необхідно якомога швидше впасти на землю. Уникайте транспорту, будівель, скляних поверхонь. Найкраще лягти у якесь заглиблення (рів, яма, траншея) нижче рівня землі. Це потрібно для того, щоб максимально зменшити свій ріст. Ляжте (так, можна навіть у калюжу – аби швидше! – Ред.), закрийте голову та шию руками і зведіть ноги разом. Така позиція убезпечить людину від ймовірного потрапляння уламків, – розповідають у Міжнародному центрі тактичної медицини ICTM.

Розліт уламків від ракет зазвичай становить від 50 до 100 метрів. Їх доволі багато. Через обстріли житлових кварталів міст їх уламки нерідко залітають у будинки і квартири. Такі уламки небезпечні ще й тим, що можуть викликати пожежу у разі потрапляння в автомобіль, що перетворює транспорт на вогняну пастку.

Артилерійський обстріл

Якщо артобстріл застав вас на вулиці, то часу на те, щоб врятуватись, у вас обмаль. Найімовірніше, мова йде про кілька секунд. Уламки розлітаються вгору і під кутом від поверхні землі. А це означає, якщо людина стоїть у повний зріст – у неї більше шансів опинитись в зоні ураження уламками.

– При обстрілі артилерією ви можете почути приглушені “виходи” – залп гармати. А також побачити спалахи з місця  запуску (вночі). За кілька секунд після того, як ви почуєте ці звуки, снаряди сягнуть своєї цілі. Тому у вас є небагато часу, щоб швидко оглянути місцевість та знайти найбільш вигідне укриття, – зазначають у Міжнародному центрі тактичної медицини ICTM.

Принцип той же – шукайте ямку, заглиблення або стрибайте за бордюр. Ваше завдання – максимально швидко зменшити свій силует. Уламки від артилерії проходять в 30-50 см над рівнем поверхні, де відбувся вибух.  

Мінометний обстріл

У разі мінометного  обстрілу при наближенні снаряду ви почуєте свист – негайно впадіть  на землю, накривши голову руками і максимально втиснувшись в землю.

– Через декілька секунд після вибуху огляньте себе на наявність поранень. При виникненні масивної  кровотечі з кінцівки накладіть турнікет. Якщо такої можливості немає – затисніть руками джерело кровотечі та негайно покличте на допомогу, – зазначають у Міжнародному центрі тактичної медицини ICTM.

Уламків  у міни буває від 400 до 600, вони легкі і дуже «підлі», здатні рикошетити непередбачуваною траєкторією від будь-якої більш-менш твердої поверхні, такої як дерево, бетонний стовп чи каміння. Тому під час обстрілу мінами слід як можна швидше знизити максимально свій силует, а краще залізти в яму. Міномети «працюють» серіями по 6-8, а іноді і 10 пострілів, тож під час пострілів навіть не думайте рухатись. Лежіть, поки все не затихне. Хоча б 2-3 хвилини.   

– Якщо обстріл продовжується – дочекайтеся закінчення. Лише після цього вставайте й переміщуйтеся до укриття (підвал, бункер), – рекомендують спеціалісти.

Щойно обстріл стих, прослідуйте в більш серйозне укриття, адже за хвилину-дві десь у цій зоні можуть знову бути прильоти мін, бо ними зазвичай б’ють серіями.

Від міни, звісно, непогано захищає бронежилет або каска, але якщо такого у вас немає, то вашим укриттям може стати стовбур впалого дерева чи кам’яна стіна. 

Будьте уважні

– Жителям прифронтових міст, які весь час  перебувають під  загрозою, рекомендовано  постійно звертати увагу на укриття поблизу при переміщенні (траншея, рів, підземний перехід), – радять у Міжнародному центрі тактичної медицини ICTM.

До речі

Як зберегти життя при пораненні?

Найпоширеніша причина смертей – масивна кровотеча.

У разі наявності масивної кровотечі поранений може померти за 3 хвилини, якщо йому не буде надана допомога.

Виділяють 4 способи зупинки кровотечі:

прямий тиск, турнікет, тампонування, накладання тиснучої пов’язки (бандажу).   Найшвидший метод зупинки масивної кровотечі з кінцівки – турнікет.

– У місцях, де турнікет накласти анатомічно неможливо, наприклад, у вузлових ділянках (шия, пах), виконайте тампонування рани із подальшим тиском і фіксацією бандажем, – радять спеціалісти.

Прямий тиск безпосередньо на рану є тимчасовим засобом контролю кровотечі.

А це означає, що мінімальний набір для зупинки кровотечі повинен містити: турнікет, гемостатичний бинт, бандаж, рукавички, травматичні ножиці.

– Радимо вам опанувати навички надання допомоги і укомплектувати власну аптечку, – кажуть у Міжнародному центрі тактичної медицини ICTM.

Джерело