Обираємо вогнегасник для дому: вуглекислотний загасить полум’я, а порошковий – меблі, що тліють – Суспільство

Обираємо вогнегасник для дому: вуглекислотний загасить полум’я, а порошковий – меблі, що тліють - Суспільство

Фото: vikna.if.ua

Дім – наша фортеця. Та чи дійсно за міцними стінами власного будинку чи квартири безпечно? Почнімо з елементарного. Так, з того самого вогнегасника, який має бути у кожному автомобілі, але чомусь до сьогодні є необов’язковим атрибутом в квартирі чи будинку. Вуглекислотний, а може – порошковий? Невеличкий за 300 грн чи більш потужний за тисячу гривень? Про те, як обрати вогнегасник для квартири, як він допоможе під час пожежі, чи варто переплачувати, а ще поради від вогнеборців, читайте у Коротко про.

Може бути і рожевим

І дитина знає: в разі пожежі треба телефонувати 101. Але поки кликатимете рятувальників, поки вони доїдуть… Щоб убезпечити себе від біди, автор цієї статті вирішила придбати домашній вогнегасник. Перш за все, оцінила асортимент в інтернет-магазинах. І загубилася серед різноманітних варіантів: невеличкі та габаритні, з різним наповненням, з незрозумілим маркуванням… Зате всі як один червоного кольору. У свою дівочу квартиру хотілось придбати рожевий або хоча б білий.

– Можете фарбувати хоч у всі кольори веселки, але важливо, щоб усі надписи та інструкція на вогнегаснику були читабельними, – розповів Коротко про начальник відділу зв’язків із ЗМІ та роботи з громадськістю ГУ ДСНС України у Львівській області Віталій Туровцев.

Отож, який вогнегасник обрати?

Для квартири чи дому рятувальники радять вуглекислотний. На противагу від порошкового, він відмінно справляється з загорянням електропроводки й побутових електроприладів. Більш того, не доведеться навіть торкатися шнурів і витягувати їх з розеток. А ще вуглекислий вогнегасник:

простий у використанні, не містить токсичних речовин і безпечний для людини та домашніх тварин (після використання достатньо провітрити приміщення), помірно забруднює меблі та одяг (залишки речовини легко витерти ганчіркою, а одяг випрати), дешевий.

Але є і недолік. Такий вогнегасник добре збиває полум’я, а не тління (тут треба порошковий, і про нього поговоримо трохи нижче).

Для великого обійстя з кількома будовами краще обрати повітряно-пінний або повітряно-емульсійний вогнегасник. Такі моделі можуть загасити і полум’я, і тління навіть дерев’яних предметів. До речі, повітряно-емульсійні застосовують для гасіння навіть палаючих автомобілів та електрообладнання, що знаходиться під напругою не більше 1000 Вольт.

Існують ще й водні вогнегасники. Але їх у жодному разі не можна використовувати для гасіння електропроводки та загоряння побутової техніки. У такому разі до пожежі можна отримати ще й ураження струмом.

Обираємо вогнегасник для дому: вуглекислотний загасить полум’я, а порошковий – меблі, що тліють - Суспільство

Обираємо вогнегасник для дому: вуглекислотний загасить полум’я, а порошковий – меблі, що тліють - Суспільство

Асортимент вогнегасників: вуглекислотні, порошкові, водні, емульсійні, а ще різної величини та ціни. Обирати є з чого! Фото: bezpeka-audit.com

Як зрозуміти, що вогнегасник вуглекислотний?

За маркуванням. На кожному вогнегаснику є певні букви та числа, аби користувачі розуміли, скільки засобу для гасіння пожежі є у балоні. Наприклад, «ВВК–2 (тут може бути будь-яке число)». Отож, ВВК – це вуглекислий вогнегасник, а 2 – це кількість речовини, яка в ньому є для пожежогасіння, і вимірюється у літрах. А якщо маркування «ВП–5» – це означає, що вогнегасник порошковий з 5 літрами засобу (порошку) усередині.

А для чого узагалі порошковий вогнегасник?

Знову нагадуємо: такий тип вогнегасників підходить для боротьби з предметами, що тліють: меблями, килимами, одягом тощо. Також порошок використовують для гасіння паливних матеріалів. Тому порошковий вогнегасник – мастхев для гаража. Хоч і має суттєвий мінус: при роботі він утворює токсичну порошкову хмару, тому користуватися ним можна тільки в респіраторі та після евакуації людей з приміщення. А ще речі, на які потрапила порошкова суміш, доведеться викинути, їх неможливо відновити. Узагалі рятувальники радять придбати для власного дому чи квартири і вуглекислий, і порошковий вогнегасники. Як то кажуть, краще перестрахуватися.

Розмір вогнегасника має значення?

Так! Виробники пропонують різні ємності – від 1 до 100 літрів. Але тут забувайте про принцип «чим більше, тим краще». Все ж, у разі надзвичайної ситуації, вогнегасник треба не лише підняти, донести до самого полум’я, а ще й правильно скористатися. Якщо ви не фанат силових тренувань, краще обирайте вогнегасник відповідно до своїх можливостей. Вогнеборці радять придивитися до моделей вагою від 4 до 8 кілограмів. Менше – мало ефективно. Більше? Можна й так, аби вистачило сил скористатися таким вогнегасником. І з власного досвіду скажу, що дівчина вагою під 60 кілограмів з легкістю впорається з 8-кілограмовим балоном.

Ціна?

Ціни на різні моделі також різняться: від 300 гривень до 20 тисяч. За вогнегасники вище згаданої ємності готуйтеся заплатити приблизно 1,5 тисячі гривень за штуку.

Де купити вогнегасник?

Є чимало магазинів, як онлайн, так і офлайн, де можна придбати якісний товар. Наприклад, в «Епіцентрі» або на «Розетці».

Обираємо вогнегасник для дому: вуглекислотний загасить полум’я, а порошковий – меблі, що тліють - Суспільство

Обираємо вогнегасник для дому: вуглекислотний загасить полум’я, а порошковий – меблі, що тліють - Суспільство

Що таке вогнегасник та як ним користуватися, знають і ці школярі, до яких навідалися вогнеборці. Фото: ФБ ДСНС України

Де розмістити вогнегасник у квартирі чи будинку?

І тут є певні правила. Звісно, хочеться заховати вогнегасник подалі у шафу чи комору (особливо, якщо він не рожевого кольору. – Ред.). Але у Службі надзвичайних ситуацій радять встановити його біля вхідних дверей дому чи квартири. І пояснюють: у разі виникнення пожежі в житлових приміщеннях ви швидко доберетеся до вогнегасника і вчасно застосуєте його.

Інший варіант: біля виходу з кухні, яка, за статистикою, є найбільш небезпечним місцем у квартирі, з точки зору пожежної безпеки. А якщо ви проживаєте у приватному будинку, у якому більш ніж 2 поверхи, то треба придбати по вогнегаснику на кожен поверх.

Ще кілька порад щодо місця зберігання вогнегасника:

подалі від джерел тепла та всіляких електроприладів, на прилад не мають потрапляти прямі сонячні промені, підхід до вогнегасника має бути вільним, не захаращеним іншими предметами, туди не доберуться діти.

При купівлі вогнегасника не економте, а придбайте ще й спеціальний кронштейн, на який можна кріпити балон. Ціна його – всього 100-200 грн.

Коли треба перезаряджати вогнегасник?

Так, правило «купив і забув» у випадку з вогнегасником не діє. Треба час від часу перевіряти балон, адже суміш стискається, зменшується в об’ємі. Терміни перезарядки вогнегасників та проходження технічного огляду залежать від умов експлуатації і виду використовуваної вогнегасної речовини. Так, перезаряджати вуглекислотний вогнегасник треба раз у 5 років, повітряно-пінний (а також водяний) – раз у рік. Роблять це спеціалісти, які зазвичай працюють у тих же магазинах та фірмах, що займаються продажами вогнегасників.

Як користуватися вогнегасником?

Насправді тут впорається навіть людина без спеціальної підготовки. По-перше, на кожному балоні є інструкція із застосування. А по-друге, читайте наші поради. Отож, використовувати його треба на початковій стадії загоряння, тримати тільки вертикально. Піднесіть вогнегасник до полум’я не ближче 1,8 метра і:

Зірвіть пломбу. Витягніть чеку. Направте шланг з розтрубом на вогнище. Натисніть важіль.

ВАЖЛИВО! Під час роботи балон вуглекислотного вогнегасника стає дуже холодним, тому треба використовувати рукавиці, щоб не було обмороження рук.

Обираємо вогнегасник для дому: вуглекислотний загасить полум’я, а порошковий – меблі, що тліють - Суспільство

Обираємо вогнегасник для дому: вуглекислотний загасить полум’я, а порошковий – меблі, що тліють - Суспільство

З вогнегасником впорається навіть людина без спеціальної підготовки. Фото: ФБ ДСНС України

Джерело