Фото: PAP
Посол Польщі в Україні Ярослав Гузи вважає, що насильно повертати чоловіків в Україну, аби ті йшли воювати, – не зовсім правильне рішення. Він вважає, що всі добровольці, хто на початку повномасштабного вторгнення повертався в Україну і йшов на фронт, вже давно тут. Тож йому дуже важко уявити, що польська влада повертатиме чоловіків призовного віку в Україну силою. Про це Ярослав Гузи заявив в інтерв’ю Укрінформ.
– На даний момент відповіді немає, і саме тому з боку уряду лунають різні думки. Ми в іншому становищі, ніж деякі західні країни, бо в Польщі зараз проживають мільйони українців. Досить важко уявити, що польська влада повертатиме чоловіків призовного віку в Україну силою. Такого не станеться. Німеччина вже заявила, що такі чоловіки можуть залишатися, навіть якщо у них немає дійсних проїзних документів. Я очікую, що також триватиме дискусія і між країнами ЄС. Ми дуже добре розуміємо ситуацію, в якій опинився український уряд. Взагалі у нас схожий історичний досвід: якщо триває війна, треба захищатися. Але на практиці не всі люди готові це робити. Пам’ятаю, як на початку повної масштабної війни багато українських чоловіків поверталися в Україну. Але я розумію, що всі добровольці вже це зробили. Можливо, допоможуть якісь стимули…
Ярослав Гузи також зазначив, що багато чого залежить також і від воєнної ситуації в Україні., а вона зараз дуже складна, і настрої досить погані, тому що у росіян зараз є перевага.
– Ще тижні тому залишалося відкритим питання поставок зброї із Заходу, особливо із США. Я розумію, що багато хто розмірковував, чи взагалі можливо виграти цю війну. Бажаю українцям, які живуть у Польщі, сили духу. Моя особиста думка – це обов’язок (служба в армії, – ред.). Але моя особиста думка не означає, що я радив би комусь примушувати воювати тих, хто не хоче повертатися в Україну.
Українським біженцям у Польщі продовжать захист, який діє наразі до 30 червня. Тимчасовий захист також пообіцяють надати українцям без паспорта. Раніше міністри оборони Польщі та Литви заявили про готовність допомогти Україні повернути чоловіків призовного віку, які залишили країну, щоб уникнути відправлення на фронт. Уряд Польщі може ухвалити рішення про припинення видачі дозволів на проживання українським військовозобов’язаним чоловікам, якщо Україна звернеться з відповідним проханням.
Залиште відповідь