Менеджер зі щастя: у Європі все більше шукають таких фахівців – що про них відомо – Суспільство

Менеджер зі щастя: у Європі все більше шукають таких фахівців – що про них відомо - Суспільство

Фото: pixabay.com

У європейських компаніях набирає популярності нова професія – хепінес-менеджер, менеджер (директор) зі щастя. Робити співробітників щасливими, щоб вони з гарним настроєм підвищували свою продуктивність у робочий час – основне завдання такого фахівця. Коротко про – про нову професію та її особливості.

Усміхайся – ти йдеш на роботу

Стимулювати співробітників працювати швидше, краще і більше і щоб вони не вимагали при цьому збільшення зарплати хоче керівництво будь-якої компанії – від крихітного магазинчика до транснаціональної корпорації. Наприклад, ще років сорок тому в одній країні, що розпалася, для цього активно використовували дошки пошани та вимпели передовиків. Копійковий прапорець, намальована на верстаті зірочка, фотографії на стенді «Ними пишається наш завод» і почесні грамоти служили непоганими стимулами… до певного часу. Нині ж передовики та раціоналізатори вважають за краще бачити свої стимули та мотивації на зарплатній картці.

Однак не все хороше міряється грошима. І фахівець зі щастя повинен це пояснити співробітникам та керівництву. Наприклад, для повного щастя комусь не вистачає просто зручного столу або пристойного монітора, а хтось і радий би працювати більше і краще, але вдома дитина, яка постійно хворіє… Або інтриги в компанії плетуться такі, що ось-ось замаячить банкрутство. І це теж має вирішувати фахівець зі щастя.

Ось як виглядає опис вакансії директора зі щастя на одному із сайтів пошуку роботи в Нідерландах:

«Чим займається директор зі щастя: найважливіше завдання директора зі щастя – зробити так, щоб співробітники працювали з усмішкою та гарним настроєм. Тому, будучи головним фахівцем зі щастя, ви розмовляєте з багатьма людьми, щоб дізнатися, які у них бажання та потреби… Бути довіреною особою та вислуховувати – це також завдання головного офіцера зі щастя. Фактично вся робота та завдання директора зі щастя переслідують лише одну мету – покращити та оптимізувати атмосферу на робочому місці.

Обов’язки хепінес-менеджера: вигадувати та досліджувати ідеї, які сприяють задоволенню роботою, наприклад, прогулянки з колегами, сеанси натхнення чи особисті бесіди; створити приємну робочу атмосферу; забезпечити приємні умови праці, наприклад, гнучкий графік роботи; бути контактною особою та довіреною особою у разі ускладнень, пов’язаних з роботою; формулювання, інформування, моніторинг та оптимізація цінностей усередині компанії; дослідження ресурсів та інструментів, які сприяють щастю на робочому місці…»

І за цю роботу компанії готові платити від 2350 до 6000 євро на місяць (до вирахування податків)!

Хтось скаже: так це може бути простий кадровик чи психолог! Загалом так, але ні – не простий. А дуже активний, який завжди стовідсотково розуміє і щасливий у будь-який час доби, що б у нього не відбувалося в душі чи вдома.

Менеджер зі щастя: у Європі все більше шукають таких фахівців – що про них відомо - Суспільство

Менеджер зі щастя: у Європі все більше шукають таких фахівців – що про них відомо - Суспільство

На французькому сайті з вакансіями це оголошення вже закрите. Пощастило – вони знайшли свого директора на щастя. Скрин startup.jobs

Більше «плюшок» добрих та різних

Вміти незарплатно мотивувати співробітників і водночас не стати ворогом номер один для колег – завдання гірше за інші для фахівця зі щастя. Він має вигадати свою систему мотивування з найменшим бюджетом.

Наприклад, це можуть бути якісь мотивуючі заходи:

змагання між відділами чи філіями у різних видах; надання додаткових вихідних найкращим співробітникам; «плюшки» у вигляді абонементів у тренажерний зал чи басейн; можливість працювати якийсь день дистанційно; додаткові медичні послуги; програми особистісного та професійного розвитку – нехай навіть у вигляді тренінгів та тимбілдингів, де особливо ніхто нічому не вчиться, зате нескінченно спілкуються на не менш нескінченних кава-брейках; ініціативи, пов’язані з балансом роботи та особистого життя; турбота про психічне здоров’я працівників тощо.

Образ Шури з бухгалтерії, яку «висунули на громадську роботу і відтоді не можуть засунути назад» (фільм «Службовий роман»), дуже добре підходить під опис фахівця зі щастя. Народження та смерті, особисті листування співробітників та медіація їхніх взаємин, зайняти чергу за куркою для колег, купити подарунок на день народження від колективу… Все це та ще багато іншого – функціонал фахівця зі щастя а-ля Шура.

У наш час такі «шурочки» займаються ще й облаштуванням робочих місць, місць для відпочинку, до їх завдань входить і не зовсім здійсненна «підтримка атмосфери в колективі та пропаганда здорового способу життя, увага до естетики та комфорту, технологічна підтримка» – так пишуть польські консультанти. Простіше кажучи, фахівець зі щастя – мама і тато в одній особі для своїх колег-“дітей нерозумних”.

Робота мрії

Зазвичай у ролі фахівця зі щастя виступає хтось із відділу кадрів, але це може бути і улюбленець всього колективу – нехай менеджер, але зведений у ранг фахівця. У німецьких рекрутингових агенціях фахівці зі щастя іменуються «директорами з роботи з персоналом» або «директорами з питань щастя». Але погодьтеся – «фахівець зі щастя» звучить набагато переконливіше і «по-домашньому».

Посада офіційного веселуна і загальної «матусі» вперше з’явилася понад 30-40 років тому, найімовірніше, у США, звідки цей досвід перейняли у Великій Британії та Європі.

Водночас у тій же Британії менеджери зі щастя зіткнулися з нерозумінням їхніх функцій. Просто в країні існує певна недовіра до настання щастя, особливо на роботі. А якщо людина ще й ходить по офісу, співчутливо запитуючи у кожного співробітника, чи все добре і чого йому не вистачає для повного щастя на робочому місці, то ярлик «Він явно не в собі» буде приклеєний до нього ще дуже довго.

Втім, за 6000 євро на місяць плюс бонуси і збільшення пенсії можна знехтувати будь-якими ярликами.

Ось оголошення з французького сайту з вакансіями, де велика компанія з розробки програмного забезпечення шукає собі «менеджера офісу зі щастя». Після списку інтуїтивно зрозумілих обов’язків – список із 16 пунктів з перевагами роботи: «менеджеру зі щастя» можна 3 дні на тиждень працювати віддалено, даються талони на харчування з розрахунку 8,5 євро на день, медична страховка, виїзні міжнародні конференції щонайменше двічі на рік, заняття іноземними мовами, безкоштовні фрукти та напої в офісі.

Що ж, все правильно: директор зі щастя сам має бути щасливим.

Джерело