Масштабний штурм Росії під Авдіївкою: що відомо

Масштабний штурм Росії під Авдіївкою: що відомо

Фото: Getty Images Біля села Тоненьке ЗСУ відбили масштабну атаку росіян

Армія РФ пішла в один із найбільших механізованих наступів за час повномасштабного вторгнення, задіяв майже півсотні одиниць техніки.

Атаки на село Тоненьке під Авдіївкою фактично тривають два роки, проте 30 березня росіяни пішли в один із найбільших танкових штурмів за час повномасштабного вторгнення. Колона РФ складалася із 48 одиниць важкої техніки – 36 танків і 12 БМП. Як розвивались далі події читайте в сюжеті Кореспондент.net.

Незрозумілий наступ

Першими про атаку з посиланням на одного з морпіха-аеророзвідника ЗСУ повідомили OSINT-аналітики. За їхньою інформацією, окупанти кинули на штурм відразу 36 танків і 12 БМП 6-го танкового полку 90-ї танкової дивізії.

Згодом деталі інциденту розповів офіцер ЗСУ Іван Матейко. Каже, що 25-та окрема повітрянодесантна Січеславська бригада помітила колону і сильно вдарила по ній.

“Те, що на Авдіївському напрямку гаряче, – це не те слово. В поле зору осінтерів потрапив наразі найбільший штурм. За весь час повномасштабки, так, щоб одночасно рухався цілий посилений танковий батальйон – важко пригадати. Мабуть, і не було”, – зазначив військовий.

Масштабний штурм Росії під Авдіївкою: що відомо

 facebook.com/ivan.mateiko  

Зазвичай, за його словами, в атаці брали участь 2-3 танки і 3-5 БМП. Вони “накочувались” хвилями, закидали “м’ясом”, виснажували і займали позиції. Більшість таких штурмів були розраховані під темну пору або туман.

Мети такого штурму росіян не розуміють і OSINT-аналітики. За їхніми словами, за військовою доктриною, подібні підрозділи необхідно кидати у бій для розширення вже здійсненого прориву, проте на тій ділянці його навіть не було.

Втрати росіян

У новому зведенні Інституту вивчення війни також зазначає, що атака біля Тоненького – це наймасштабніший механізований наступ ворога на рівні батальйону від моменту, коли Росія почала нову кампанію із захоплення Авдіївки наприкінці жовтня 2023 року. Аналітики нагадали, що атак подібного масштабу окупанти не проводили з 19−20 жовтня, коли ЗСУ знищили майже 50 російських танків і понад 100 одиниць бронетехніки під час наступу на місто.

Незважаючи на це, Силам оборони 30 березня вдалося відбити цей штурм і вивести з ладу 12 російських танків і 8 БМП.

Геолокаційні зображення, опубліковані 31 березня, дійсно демонструють велику кількість знищеної та пошкодженої бронетехніки і танків уздовж дороги на північний захід від Тоненького, констатують в ISW і підтверджують, що лобовий російський удар не зміг прорвати українську лінію оборони.

Експерти також підкреслюють, що здатність української армії відбивати такі механізовані штурми, де ЗСУ були змушені швидко відійти на нові оборонні позиції після втрати Авдіївки, “є позитивним показником здатності України захищатися від майбутніх широкомасштабних російських наступів та очікуваної російської наступальної операції влітку 2024 року”. При цьому в ISW підкреслюють, що на оборонні спроможності України влітку може вплинути нестача боєприпасів, обмежені ресурси живої сили та затримка західної допомоги.

Пріоритетний напрям фронту

Окрім цього американські аналітики відзначають, що штурм 30 березня – це перше повідомлення про залучення підрозділів 90-ї танкової дивізії у штурмах після захоплення Росією Авдіївки. Аналітики припускають, що її сили “разом з іншими російськими підрозділами та з’єднаннями, ймовірно, представляють значний незадіяний оперативний резерв”. А тому їх залучення може свідчити про намір російського командування продовжувати й активізувати наступальні зусилля на захід від міста.

З іншого боку, провал атаки 6-го танкового полку біля села Тоненьке може свідчити, що підрозділи ще незадіяного оперативного резерву армії РФ в районі Авдіївки “можуть бути надто деградованими або з інших причин нездатними очолити подальше просування росіян на захід у короткостроковій перспективі”, вважають аналітики.

В ISW також припускають, що командування росіян могло обрати Авдіївський напрямок як пріоритетний, про що свідчить готовність кинути в атаку кількість танків чисельністю в батальйон.

“Російське командування може зосередити свою прогнозовану наступальну операцію, що очікується наприкінці весни – влітку 2024 року, на західній частині Донецької області, сподіваючись розвинути стабільний, але незначний прогрес російських військ у цьому секторі”, – вважають експерти.

Українські офіційні особи нещодавно попереджали, що війська РФ накопичують особовий склад уздовж осі Харків-Луганськ, зокрема поблизу Бахмута, поблизу Авдіївки, а також у Запорізькій області.

Однак ISW продовжує оцінювати, що окупанти, ймовірно, зможуть розпочати концентровану широкомасштабну наступальну операцію лише на одному оперативному напрямку одночасно через обмеженість живої сили у самих росіян та їхніх спроможностей планування.

Джерело