Листи мешканки Львова можуть стати документальною спадщиною ЮНЕСКО – Суспільство

Листи мешканки Львова можуть стати документальною спадщиною ЮНЕСКО - Суспільство

У ЮНЕСКО було направлено пропозицію включити листи на бересті до престижного списку документальної спадщини “Пам’ять миру”. Про це повідомив Громадський науковий співробітник музею на ім’я Юрій Коденко.

– Одна із дивовижних знахідок цього виду, а саме книжечка на бересті, знаходиться у музеї “Територія терору” у Львові. Ця унікальна книга була створена Марією Секундою, яка мешкала у Львівській області. У період її ув’язнення в Казахстані вона збирала побажання своїх товаришів на листочках, виготовлених з кори берези, а потім вміло пошила з них книгу, — йдеться у повідомленні.

Марія Секунда народилася 1927 року у селі Малі Ланки Львівської області. У період визвольної боротьби 40-50-х років вона приєдналася до підпілля, ставши членом ОУН і очолювала жіночу сітку у своєму рідному селі. За свою діяльність у повстанському русі їй було винесено покарання у вигляді 25 років ув’язнення в Казахстані.

Під час відбування покарання вона та її товариші залишали на згадку на берестяній корі побажання в записках переважно віршованого характеру, оскільки вони не мали доступу до паперу. Кора була доступним матеріалом, який дозволяв їм вести записи без офіційного дозволу.

Після смерті жінки її житло перейшло до далеких родичів, вони утилізували її майно, проте сусідка виявила книгу, листи та інші цінності на смітнику та передала їх до музею.

22 листопада вперше в історії Україну обрали до складу комітету Світової спадщини ЮНЕСКО.

Листи мешканки Львова можуть стати документальною спадщиною ЮНЕСКО - Суспільство

Джерело