Лана Вєтрова про 2023 рік: На перший план вийшли силові, волонтерські та військові рекорди – Суспільство

Лана Вєтрова про 2023 рік: На перший план вийшли силові, волонтерські та військові рекорди - Суспільство

Фото: instagram.com/lankavetrova/

Незважаючи на війну, кількість рекордсменів в Україні не зменшується – як першого року після повномасштабного вторгнення, так і другого. Про рекорди другого воєнного року, їхню унікальність та незламність українців KP.UA розповіла керівник Національного реєстру рекордів України Лана Вєтрова.

– Лано, які рекорди стали найяскравішими у 2023 році, чим він запам’ятався найбільше?

– Цей рік був особливим як для України, так і для рекордів.

Рекорди проходять ті ж етапи в історії, як і вся наша країна. І цього року відбилися тенденції нашого часу – на перший план вийшли рекорди, пов’язані з військовими та волонтерами.

Дуже приємно, що загальна кількість рекордів не знижується. Це говорить про менталітет українців. Наші люди у складний час вміють виявити характер, встановлюють нові рекорди та заявляють на весь світ: українці – незламна нація, ми непереможні, нас не зломити.

“Найсильніші у світі жінка, чоловік і дитина живуть в Україні”

– Давайте тоді за категоріями.

– Хочеться наголосити на таких категоріях, як силові рекорди. Відомо, що найсильніша жінка на планеті – українка Ольга Ящук. Найсильніший чоловік на планеті – українець Олексій Новіков. Цього року ми зафіксували унікальний світовий рекорд, який підтвердив, що найсильніша дитина на планеті – теж з України!

9-річний Василь Маєвський-молодший із села Клячанове Закарпатської області 20 разів підняв 16-кілограмову гирю з вагою тіла 48,5 кілограма, встановивши світовий рекорд. Звісно, ​​завжди перед тим, як реєструвати рекорди, заявка проходить експертну оцінку. Наша оцінка показала, що у світі немає таких прецедентів – у такому віці і з такою вагою.

Таким чином, найсильніший чоловік, найсильніша жінка та найсильніша дитина – всі вони українці. Вже можна говорити про справді потужну тенденцію у світі. Вони виступили на міжнародному спортивному фестивалі Арнольда Шварценеггера – “Арнольд Класік Європа”.

«Військові рекорди – про незламність сили духу»

– Дуже надихає, коли наші військові намагаються стати рекордсменами. А в яких категоріях вони відзначились цього року?

– Якщо говорити про рекорди, встановлені військовими, це, звичайно, ті рекорди, які показують непохитність сили духу. Ми маємо команду, яка називається “Сильні України”. Проєкт об’єднує бійців, які повернулися з фронту з тяжкими пораненнями – це ампутанти та люди з інвалідністю. Своїм прикладом вони показують: завдяки спорту можна реабілітуватися та встановлювати нові рекорди.

Ця команда виступала на світовому чемпіонаті. Вісім захисників з різних куточків країни, які зазнали тяжких поранень та травм під час бойових дій, стали призерами першого Всеукраїнського туру змагань з адаптивних видів спорту серед ветеранів “Сильні України”. Це Олександр Швачка (Київ), В’ячеслав Цюх (Київ), Владислав Шатіло (Чернігів), Євген Смага (Чернігів), Артем Марченко (Лебедин), Артем Погорілий (Полтава), Михайло Дроботенко (Кропивницький), Денис Барчук (Бровари). Разом вони протягли за канат в упорі сидячи чотири вантажівки загальною масою 35 тонн на 20 метрів за 30,69 секунди. Це була тяга понадважку техніку.

Цим рекордом ми хотіли показати, що навіть із такими тяжкими пораненнями, як у цих військових, можна досягати світових перемог. Навіть після таких випробувань українці залишилися незламними.

Лана Вєтрова про 2023 рік: На перший план вийшли силові, волонтерські та військові рекорди - Суспільство

Лана Вєтрова про 2023 рік: На перший план вийшли силові, волонтерські та військові рекорди - Суспільство

Команда “Сильні України”. Фото: facebook.com/miskrada

Крім того, у нас є два світові рекорди нашого військовослужбовця Дмитра Косатого. Перша номінація звучала як “Найбільша кількість віджимань на кулаках за 60 секунд”. Він зробив 128 віджимань за одну хвилину.

Попередній світовий рекорд -116 віджимань.

Цей рекорд 24-річний Дмитро встановив у Харкові. Було враження, що його прийшла підтримати половина міста. Така потужна енергетика підтримки, на мою думку, також сприяла встановленню цього рекорду. Коли ми оголошували новий світовий рекорд нашого військового, у багатьох на очах були сльози.

Зі своїм тренером Оленою Приваловою Дмитро працював онлайн: вона живе у Харкові, а він несе службу у Дніпропетровській області, в окремому батальйоні РЕБ оперативного командування “Схід”.

Другий рекорд Дмитра – підтягування на турніку за три хвилини. З першої спроби встановлено національний рекорд – він підтягнувся на турніку 110 разів. З другої спроби він підтягнувся 122 рази, встановивши світовий рекорд.

Попередній світовий рекорд – 113 підтягувань на турніку за три хвилини. Відповідно, Дмитро Косатий перекрив 2 номінації, 2 світові рекорди!

І до цього рекорду його готувала теж Олена Привалова – одна із найпотужніших тренерів в Україні. Олена Привалова також привела до світового рекорду Віталія Шовкопляса, який із другої спроби підтягнувся 25 разів на одній руці за хвилину.

До речі, кожен рекордсмен має три спроби. З першої спроби Віталій повторив світовий рекорд китайця Лі Цзечуаня, який підтягнувся 24 рази. З другої спроби перевершив цей рекорд. Як ви розумієте, при другій спробі встановити рекорд ще важче, ніж за першої, але йому це вдалося.

Такий рекорд вимагає багато сил та енергії. Нашою основною вимогою було чітке дотримання техніки виконання. Це одна із найскладніших силових вправ, і будь-який неправильний рух може призвести до травми. Відповідно, вона має виконуватися строго за правилами. І теж хочу наголосити на величезній підтримці цього рекордсмена – і військові під’їхали, і місцеві жителі підійшли. Таке згуртування довкола якоїсь важливої ​​події дає свою енергетику.

Лана Вєтрова про 2023 рік: На перший план вийшли силові, волонтерські та військові рекорди - Суспільство

Лана Вєтрова про 2023 рік: На перший план вийшли силові, волонтерські та військові рекорди - Суспільство

Володар двох рекордів Дмитро Косатов, його тренер Олена Привалова та Лана Вєтрова. Фото: instagram.com/dmytrokosatyy99/

“Сьогоднішні номінації продиктовані часом”

– Ми в KP.UA регулярно пишемо про те, як українці вкладають свій час та душу у волонтерські проєкти. Часто нам траплялися і їх рекорди, наприклад, найбільші маскувальні сітки.

– Волонтери зі своїми рекордами також вийшли сьогодні на перший план. Причому з такими, яких у мирний час, звісно, ​​не було. У нас з’явилися нові номінації – це і “Найбільші маскувальні сітки”, “Найбільша кількість окопних свічок”, “Найбільша кількість листів на фронт від дітей”. Усі ці номінації продиктовані часом, в який ми живемо.

До дня волонтера, 5 грудня, ми зафіксували черговий рекорд – “Найбільші маскувальні сітки”. Його встановило об’єднання волонтерів “Фонд громадської допомоги”. Від найпершої сітки і до встановлення рекорду, а це 572 дні (з 12 травня 2022 року до 1 грудня 2023 року) волонтери сплели 104 128 квадратних метрів сітки.

Чому ми взяли такий період? Щоб показати, який величезний обсяг роботи було зроблено. Кожну сітку було підтверджено: передача сіток на фронт фіксувалася в журналі, як і інформація, куди її відвезли, хто її забрав. Ми перечитали весь журнал – і вийшли на таку рекордну цифру.

Крім того, багато рекордів пов’язано з окопними свічками, особливо у зимовий період. Так, рекорд України – понад 30 тисяч окопних свічок. Їх виготовили діти з Києва разом із батьками та вчителями лише за тиждень. З цих окопних свічок у Дарницькому районі Києва було викладено тризуб та фразу “Віримо у ЗСУ”. На кожній із свічок був напис для наших бійців на фронті. Напевно, ці написи зігрівали не менше, ніж сама свічка.

Найсвіжіший рекорд, пов’язаний зі свічками, – із міста Прилуки. 7124 свічки за 12 годин безперервної роботи виготовили мешканці цього міста. Брали участь діти та люди похилого віку.

Лана Вєтрова про 2023 рік: На перший план вийшли силові, волонтерські та військові рекорди - Суспільство

Лана Вєтрова про 2023 рік: На перший план вийшли силові, волонтерські та військові рекорди - Суспільство

Волонтери із Прилук за 12 годин створили понад 7 тисяч окопних свічок. Фото: facebook.com/10grnPryluky

Ну і, звичайно, не можна не сказати про дітей-волонтерів. Неможливо перемогти країну, де навіть діти наближають нашу перемогу. 5-річна Марія Макєєва із Кривого Рогу встановила рекорд: стала наймолодшим волонтером України. Дівчинка протягом 10 години разом зі своїм братом співала українські пісні на вулицях Львова і зібрала для потреб ЗСУ 35 тисяч гривень.

Лана Вєтрова про 2023 рік: На перший план вийшли силові, волонтерські та військові рекорди - Суспільство

Лана Вєтрова про 2023 рік: На перший план вийшли силові, волонтерські та військові рекорди - Суспільство

Наймолодша волонтерка України Марія Макєєва. Фото: Дарії Макєєвої

«Кількість рекордів і для нас самих стала відкриттям»

– Ви кажете, що кількість рекордів, незважаючи на довгу війну, не зменшується. Як думаєте, із чим це пов’язано?

– Ми ще не підбивали підсумки минулого року, хочу сказати, що рекордів за цей рік було не менше, ніж у довоєнний час. Для нас самих це стало відкриттям.

Вперше, коли розпочалася війна, ми вважали, що рекорди не покажуть позитивної динаміки. І дуже здивувалися, коли 2014 року на перший план вийшли масові патріотичні рекорди. Тоді змінилася конфігурація категорій, але кількість рекордів не зменшилась.

Після повномасштабного вторгнення ми знову були здивовані: ми, як і вся країна, вперше в такій ситуації прогнозували падіння рекордів.
Але так було лише у перші два місяці. І то люди не скасовували рекорди, а переносили їх.

Вже за два місяці почали надходити нові заявки – здебільшого на силові, волонтерські та військові рекорди. І знову відбулося переформатування, але загальна кількість рекордів тримається на довоєнному рівні.

Для нас це відкриття, яке говорить про менталітет українців. Чому така величезна навала не може перемогти українців? Тому що у наших людей є незламний дух, і найяскравіше він проявляється у найскладніший час.

Джерело