Керівник відділу РАЦС Рада Дашутіна: Урочиста реєстрація шлюбу сьогодні дарує надію – Суспільство

Керівник відділу РАЦС Рада Дашутіна: Урочиста реєстрація шлюбу сьогодні дарує надію - Суспільство

Фото: miskrada.kherson.ua (ілюстративне)

Навіть під час великої війни люди не відкладають життя на потім: намагаються створювати нові родини, народжувати дітей, зберігаючи віру в Перемогу. Які зміни відбулись у церемонії укладення шлюбу, які імена давали малюкам, KP.UA розповіла керівник відділу державної реєстрації актів цивільного стану міста Київ Рада Дашутіна.

Одружувалися та народжували

Війна не стала перепоною для закоханих, які вирішили одружитися. Навпаки, для багатьох українців напружена ситуація підштовхнула до серйозного кроку створення сім’ї. Лише у Києві в минулому році було зареєстровано 20 420 шлюбів, тобто щодня (виключаючи вихідні дні) у столиці з’являлося понад 80 нових родин. Водночас розлучилися лише 3683 київські родини. У 2022-му розлучень було менше – 2698, а весіль – більше: 23 457.

Також кияни активно народжували: за минулий рік у столиці стало більше на 19 000 дітлахів. Називали переважно Софійками, Марічками, Соломіями, Євами та Максимами, Марками, Тимофіями, Олександрами й Артемами. Хоча батьки не зупинялися у своєму креативі, і РАЦСи зареєстрували такі імена, як Октавія, Оріяна, Яруна, Афіна, Яніслав, Граф, Будимир та Еней.

Пишне весілля наразі недоречне?

Відділи РАЦС виконують 8 державних реєстрацій актів цивільного стану: реєструють народження, усиновлення, позбавлення або поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені та смерть особи.

– Щодо реєстрації шлюбів, то більшість пар нині обирають не урочистості, а лише офіційну реєстрацію. Але коли обирають урочисті реєстрації, то це дарує багатьом справжню радість, світло та надію – особливо тим людям, які безпосередньо беруть участь у здобутті нашої перемоги, – розповіла KP.UA керівник відділу РАЦС Рада Дашутіна. – Такі заходи можуть бути моральною підтримкою та відпочинком у часи загальної напруги.

Водночас частина суспільства зараз обурюється та критикує святкування пишних весіль. Мовляв, це неетично та недоречно у зв’язку зі стражданнями та нестабільністю у наш час.

– Звісно, війна наклала свій відбиток на весілля та їхній формат. Люди усвідомлюють, у який час ми живемо, тому весілля стали більш камерними, – підкреслила Дашутіна. – Взагалі-то кожен сам для себе обирає, як відзначити своє весілля.

Військові

Процедура реєстрації або розірвання шлюбів однакова для всіх громадян. Але є й нове: у зв’язку з воєнним станом в Україні зареєструвати шлюб можна у день подачі відповідної заяви (за скороченою процедурою). Але для цього мають буть певні умови: наприклад, загроза життю нареченої або нареченого.

Також для військовослужбовців є можливість зареєструвати шлюб за актом, який складено безпосередньо командиром військової частини, де проходить службу військовослужбовець. Цей акт надсилається до будь-якого відділу державної реєстрації актів цивільного стану та реєструється у державному реєстрі, після чого один із тих, хто одружується, може отримати свідоцтво про шлюб.

Ще однією новацією є опція на порталі «Дія», яка дозволяє подати заяву про державну реєстрацію шлюбу та одразу обрати місце, час, формат і зал для церемонії.

Питання, які ми завжди хотіли задати у РАЦСі

Якщо наречена або наречений на реєстрації шлюбу жартома відповість «Ні» на запитання державного реєстратора про згоду взяти шлюб, що буде?

– Нічого не буде. У сенсі ніякого шлюбу не буде. Навіть якщо хтось з пари пожартував. Шлюб не буде зареєстрований згідно із законодавством – Конституцією (ч.1 ст. 51) та Сімейним кодексом України (ст. 24), де йдеться: «Шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки та чоловіка». Якщо згоди немає – шлюб не реєструється.

Яке зараз державне мито за реєстрацію шлюбу?

– Державне мито становить 0,05 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян (у 2023 році це було 85 копійок).

Чи можна одружуватися у високосний рік, яким є 2024-й?

– Як свідчить статистика РАЦСів України, у високосні роки реєструється така само кількість весіль та розлучень, як і в будь-який інший рік. Якщо стосунки ґрунтуються на почуттях любові та поваги один до одного, жодні забобони не зможуть перешкодити довгому та міцному шлюбу.

Джерело