Як уберегтися від осінньої нудьги: поради терапевта та психолога – Суспільство

Як уберегтися від осінньої нудьги: поради терапевта та психолога - Суспільство

Фото: Love Art. Live Art. із сайту Pixabay

У вересні, який настане ось-ось, ще досить тепло. Але що ближче до жовтня, то швидше спекотні дні змінюються прохолодою, попереду – холодні ночі, короткий світловий день, а до нової порції тепла та літа ще так далеко. До зміни погоди додаються відключення світла та можливі проблеми з опаленням – тільки думки про це псують настрій ще більше. Як тут вберегтися від осінньої нудьги? Виявляється, способи є.

Як з настанням осені не втратити смак життя і залишатися здоровим, Коротко про розповіли терапевт Руслан Добровольський та сімейний психолог Анастасія Карченкова.

“Вдягайтеся за погодою та зберігайте почуття гумору”

– Руслане Івановичу, як за кілька днів встигнути підготуватися до зміни сезону? Що робити для підтримки імунітету, як із першими холодами не захворіти?

– Щоб підтримати сили організму, харчування має бути досить різноманітним. Користуйтеся плодами пізнього літа та ранньої осені, доки є така можливість, ловіть момент. Сезонні фрукти та овочі для хорошого самопочуття обов’язкові.

Як уберегтися від осінньої нудьги: поради терапевта та психолога - Суспільство

Руслан Добровольський. Фото: facebook.com/rusiw

Крім харчування, важлива достатня кількість руху. Довше гуляйте, ходіть пішки і частіше буйте на сонці.

Підтримуйте режим дня – оптимально рано лягати і рано вставати – так ми почуватимемося бадьоріше.

Ну і, звичайно, при зміні температури одягайтеся відповідно до погоди. Це допоможе уникнути випадкових застуд.

Правила нескладні, але цілком робочі. Дотримуйтесь їх – і все має бути добре.

Звичайно, якщо довелося захворіти, застуда настрій не піднімає. Але треба розуміти, що це нормальний процес: організм пристосовується до умов середовища, що змінюються. Загалом інфекції підвищують наш імунітет, активуючи імунну систему. Отже, боятися їх не треба.

– А вітамінні комплекси допоможуть підтримати імунітет на початку осені?

– Я б не рекомендував. Штучні вітамінно-мінеральні комплекси можуть витісняти вітаміни, які ми отримуємо з продуктами харчування. Зараз досить багато свіжих фруктів та овочів. А вживати синтетичні вітаміни без нагальної потреби не раджу.

– Навіть якщо це вітамін Д?

– Тим більше, якщо це вітамін Д. Зараз він у достатній кількості виробляється на сонці – зловживати ним не слід. Для пересічного громадянина показань до прийому вітаміну Д зовсім немає. Його потрібно приймати за рекомендацією лікаря та хронічним хворим.

– Погіршення настрою та стану здоров’я у зв’язку з настанням осені – це природні зміни?

– На настрій великий вплив робить кількість світла, але поки що серйозного зменшення денного освітлення немає, щоб це позначалося на імунітеті.

На наше самопочуття та настрій впливають і повітряні тривоги, і новини, які ми постійно читаємо… Незважаючи на всі складнощі, потрібно розуміти, що життя триває. Важливо зберігати гарний настрій та почуття гумору: наш психологічний настрій дуже впливає на наше здоров’я.

– Тобто підтримувати гарний настрій та життєвий тонус допоможуть думки про хороше?

– Мало просто думати про хороше, зациклюючись на своїх думках, треба робити щось корисне. Сьогодні важливо приєднуватися до допомоги людям, які нас оточують, допомоги армії тощо. Людина має залишатися людиною. Робити щось корисне – добре і для того, хто допомагає, і для того, кому допомагають.

До того, що відбувається, потрібно ставитися так: усі складнощі ми подолаємо і далі будуватимемо майбутнє нашої України.

“Якщо подивитися на осінь як на нові можливості – нудьга відступить”

Як уберегтися від осінньої нудьги: поради терапевта та психолога - Суспільство

Анастасія Карченкова. Фото: facebook.com/anastasia.karchenkova.ua

– Анастасіє, як психологи радять боротися з осінньою нудьгою? Попереду – зміна погоди, раннє потемніння, холод, сонця мало, починається школа – турбот і клопоту сильно побільшає. Як себе підбадьорити?

– “Раннє потемніння, холод, сонця мало, турбот більше через школу”, – коли ми дивимося на осінь через призму цих слів, тільки від цього може виникнути нудьга.

Але ж завдяки осені ми не втомлюємося від спекотного літа, воно не стає для нас звичайним і набридлим – навпаки, його цінність зростає. Влітку – зелень, тепло, квіти, а восени все відцвітає буйними фарбами.

Дуже важливо, як ми визначаємо собі новий період року. Що буде, якщо переосмислити осінь? Подивитися на неї як на період року, що має власну цінність.

Перший крок, який допоможе боротися з осінньою нудьгою, – перестати навантажувати осінь негативними акцентами. Кожну негативну характеристику можна переосмислити.

Шукаємо плюси:

🍁 Наприклад, восени “раніше темніє”. Це означає, що я лягаю раніше спати і якісніше висипаюся. 🍁 “Похолодання” можна розглядати як зниження рівня спеки. Однозначно комфортніше відчуття для всіх, хто погано переносить спекотну погоду. Особливо актуально для людей із зайвою вагою та хронічними захворюваннями. Погодьтеся, простіше зігрітися восени, ніж страждати від спеки влітку. 🍁 “Менше сонця” – значить, менше ризику обгоріти, прискорити фотостаріння, отримати пігментні плями і навіть захворіти на рак шкіри. Демісезонна погода, коли немає морозу, немає спеки, найбільш сприятлива для шкіри: вона не сохне і менше старіє. Прийнятна температура та висока вологість – для шкіри взагалі ідеально. Можливо, завдяки осені та весні ми не так швидко старіємо. 🍁Восени зменшується кількість кусючих комах.  🍁Вересень у нас збігається з початком навчального року. Так, збільшиться кількість шкільних турбот, але також взаємодії та спілкування з дитиною стане більше. А якби школи не було? Суцільне літо та канікули просто знецінилися б. Школа, окрім турбот, – це корисна діяльність, можливість спілкуватися з однолітками, отримувати важливий досвід, досягати нових висот. 🍁 Восени красиво жовтіє, червоніє листя – можна влаштовувати шикарні фотосесії. 🍁Зрештою, осінь дарує нам можливість не втомлюватися від одного і того ж одягу. Влітку ми носимо футболки та шорти, а восени можемо одягнути щось нове. Є види одягу, які можна носити лише у демісезон. Наприклад, улюблене пальто тренч, стильні черевики, чобітки. 🍁Можна запланувати на осінь активності, до яких не доходили руки влітку через городи та дачі. Наприклад, читання нової книжки чи перегляд захоплюючого серіалу. (Тим більше що серіал можна скачати на ноутбук і дивитися, коли відключають світло. – Ред.) 🍁Осінь дарує нам велику кількість овочів та фруктів – це гарний привід випробувати нові рецепти. І кавуни вже не викличуть неприємностей із шлунково-кишковим трактом, бо зараз їхній сезон.

Важливо не забувати, що осінь це досить короткий період. За ним піде зимовий, а після – весна та літо.

Зрештою, осінь наближає нас до улюблених свят – Різдва та Нового року. Багато хто любить передріздвяні періоди підготовки. Це можливість, як у дитинстві, відчути казку, зустрітися з рідними та близькими.

Підготуватися до осені – значить подумати, що я носитиму цієї осені, що мені докупити – новий одяг, книгу чи щось ще.

Можна запланувати собі цікаве дозвілля – як мінімум гриби (де дозволено. – Ред.) та рибалка у вихідні доступні для всіх. Якщо немає можливості виїхати за кордон, можна вирушити на екскурсію до сусіднього міста. Походити новими місцями, подивитися, відвідати місцеве кафе.

Жінки можуть запланувати якісь косметологічні процедури, які не можна робити влітку та які найбільш сприятливо робити у демісезонний період.

Якщо подивитися на осінь як на нові можливості – нудьга відступить. Тобто, щоб психологічно підготуватися до осені, ми маємо перевизначити поняття осені, її місце у поточному річному періоді та нашому житті взагалі – тобто знаходимо її вигоди.

Джерело