Екіпірування мобілізованих: що в армії видадуть, а що треба купувати самому – Суспільство

Екіпірування мобілізованих: що в армії видадуть, а що треба купувати самому - Суспільство

Фото: ФБ Генеральний штаб ЗСУ

Поповнення ЗСУ новими бійцями – процес щоденний та неминучий за умов війни. Після того як майбутній боєць проходить медкомісію і знає дату своєї відправки до підрозділу, актуальним стає питання про екіпірування та необхідне для служби спорядження. Журналіст Коротко про розбирався, що видадуть у самій армії, а що варто прихопити із собою з дому.

Що видають?

Кожному новому військовослужбовцю належить бойовий комплект (БЕК). Він включає 46 позицій і, як кажуть досвідчені бійці, став останнім часом набагато більш збалансованим і повним, ніж на початку повномасштабного вторгнення. Це:

Обмундирування

Костюм (кітель та штани). 2 комплекти на 2 роки (ще одні штани видадуть додатково 1 раз на рік). Фліски. Одна одиниця один раз на 2 роки. Зимова куртка та штани. Один комплект на 2 роки. Сорочка бойова (убакс). Одна на рік. Сорочка поло. Одна на рік. Рукавички демісезонні та зимові. По парі на рік. Бафи. Літній та зимовий. На весь час служби. Дощовик. На весь час служби. Шапка демісезонна. На весь час служби. Шапка зимова. На весь час служби. Кашкет. На весь час служби. Панама. На весь час служби. Білизна. Футболки, шкарпетки зимові та літні, труси, по 2 комплекти термобілизни – демісезонної та зимової (якщо щось із цього буде втрачено, то видадуть заміну).

Взуття

Берці (“талани” від назви виробника фірми Talan) літні або демісезонні. Одна пара на 2 роки. Берці зимові. Одна пара на 2 роки. Чоботи гумові. Одна пара на 2 роки. Засоби догляду за взуттям.

Вам точно видадуть зимову куртку, зимові штани, літній польовий кітель і штани, кілька комплектів футболок, шапку, кепку, кілька пар шкарпеток і трусів, пару комплектів термобілизни у вигляді так званої «вафельки» (багато хто її хвалять за якість і надійність). Також видається фліска, досить зручна та тепла.

Спорядження та засоби особистого захисту

У комплекті із речами видається баул на 120 літрів. Також рюкзак на 40 літрів. Є в БЕК каремат, спальний мішок, рукавички, ремінь, транспортна сумка.

Із засобів особистого захисту покладено: шолом, бронежилет та балістичні окуляри. Особиста аптечка. Також до шолома повинні йти 3 чохли. Усі перераховане видається на 2 роки.

Що потрібно купувати?

У кожному разі це процес індивідуальний, залежить від потреб окремого солдата. Втім, поради від тих, кому доводилося проходити цей процес, все ж таки є. Зібрали їх у бійців та систематизували. Про що потрібно подбати:

Доукомплектована аптечка. Найчастіше базовий комплект аптечки потребує розширення. Так, замість двох турнікетів краще мати чотири. А замість тих, що видаються, North American Rescue Combat Application Tourniquet Generation 7 – СAT Gen 7. Чотири таких турнікети коштуватимуть 6 тисяч гривень. Також багато хто намагається придбати собі гемостатик Z Fold Celox Rapid, який допомагає у зупинці кровотечі. Він також не з дешевих – 2 тисячі гривень за 1,5 метри. Але нічого кращого для тампонади ран на ринку немає. Броня. Ринок зараз переповнений як масою бронежилетів та плитоносок, так і касок із бронеплитами. Поспішати з покупкою не варто, згодом солдат сам робить для себе висновок і визначається, що йому більше підходить – бронежилет або плитоноска, посилена різними елементами балістичного захисту. Найчастіше, що динамічнішу роботу бійцю доводиться виконувати (наприклад, штурмувати окопи), то більше військовослужбовці схиляються у бік плитоносок. А ті, хто працює на більш статичних завданнях (артилеристи), віддають перевагу бронежилетам. Ціна питання тут сильно варіюється від бренду та комплектації, від 40 до 100 тисяч сумарно.
Касок в Україні зараз теж незліченна кількість, яких тільки немає: починаючи від 10 тисяч гривень і далеко за 100 тисяч. РПС (ременно-плечова сумка). Вона служить не тільки для розвантаження хребта при носінні спорядження, але і як ще один елемент балістичного захисту поперекового відділу. Цінники різні, від 4 до 10 тисяч у середньому. А водночас і різні підсумки для магазинів, для скидання магазину, утилітарні та адміністративні підсумки, підсумки для гранат… загалом, кому що треба. Взуття «Талани», що видаються, звичайно, гарні. Але більшість тих, хто піклується про цілість своїх ніг і комфорт при ходьбі, неодмінно шукатимуть для себе інше або додаткове рішення. І тут погляди, як правило, спрямовані у бік таких виробників, як Lowa, Salomon та Belleville. Ціна питання – від 7 до 12 тисяч гривень.
Сюди можна додати і шкарпетки. Базовий комплект від ЗСУ гарний, але не ідеальний. На ринку є якісні італійські Accapi та американські Covert Threads. Навіщо треба? Для мінімізації неприємного запаху та відведення вологи і боротьби з холодом. Ціна питання – від 600 до 1000 гривень. Рукавички. Рукавички, що видаються у ЗСУ, не найвдаліші. Тому про захист рук варто подбати. Ідеально мати дві пари рукавичок, одні – флісові для обігріву, другі – захисні для роботи зі зброєю. Які брати? Найкраще MechaniX за ціною близько 1000 гривень за пару. 1000 дрібниць. Вже чого точно не видадуть на армійському складі, то це необхідних у побуті дрібниць. Наприклад, посуд, що не б’ється, голки і нитки, мультитул, складаний ніж, туристичні карабіни, сірники/запальничка, суперклей.
Джерело