Про те, як працювала пропаганда в минулому, чи потрібно нам переймати радянський досвід та про те, чим замінили пропаганду в сучасних демократичних країнах кореспонденту АрміяInform розповів мілітарний історик, голова ГО «Центр мілітарної історії» Василь Павлов:
«У нас не люблять згадувати ані про радянський досвід, ані про досвід інших тоталітарних держав. Але насправді пропаганда працює завжди однаково. Вона працювала так само в Давньому Римі, в європейських державах, коли готувалися Хрестові походи. Вона працювала так в Європі під час 30-річної війни. Вона так працювала під час Першої та Другої світових воєн.
На цей час певні демократичні кола вважають, що використання пропаганди неприпустимо, хоча ми бачимо, що використовувати пропаганду не цурається жодна держава світу. Відмінність полягає тільки в тому, що зараз слово „пропаганда“ замінили конструктом „стратегічні комунікації“. Але від цього сутність і методи не змінилися.
Ми можемо називати їх як завгодно, але ці принципи є абсолютно незмінними, вони працювали однаково завжди. І я не думаю, що Україні слід від цього відмовлятися, просто врешті-решт ми маємо привчитися до того, що зло треба називати злом, а не словосполученням „не все так однозначно“.
Добро треба називати добром, боротьбу треба називати боротьбою, йти треба саме до Перемоги. І тоді пропаганда перетворюється просто на інструмент. Вона не є нічим добрим і нічим поганим. Це є просто інструмент для роботи з людською свідомістю.
Так само комусь може не подобатися скальпель. Але скальпель під час операції не заміниш нічим іншим. Так само у роботі зі свідомістю нічим іншим не заміниш пропаганду».
Євген Букет
Кореспондент АрміяInform
Залиште відповідь