Бензин Е10: чим відрізняється від Е5 та яким авто протипоказаний – Суспільство

Бензин Е10: чим відрізняється від Е5 та яким авто протипоказаний - Суспільство

Фото: motorama.com.au

З початку 2024 року в Польщі на заправках дедалі популярніший, якщо не сказати домінуючий, новий вид автомобільного палива – Е10. Він наполегливо витісняє класичний А-95, по суті, будучи його аналогом, але все ж таки з цілою низкою відмінностей. У Європі процес заміни триває вже кілька років та ось-ось перетне наш кордон, і Україна явно не залишиться осторонь цих змін. Коротко про – про Е10 у 10 запитаннях.

Що таке бензин Е10?

E10 – це звичайний неетильований бензин, змішаний з етанолом, причому вміст останнього в суміші – від 9 до 10%. Тому в назві фігурує цифра 10. Тобто це звичайний бензин з додаванням 10% спирту.

У чому різниця бензину Е5 та Е10?

Попередня версія – Е5 – це звичне стандартне паливо, яке використовується у будь-якому автомобілі з бензиновим двигуном. Етанол, у свою чергу, це безбарвний спирт, який вже використовується як альтернативне нафтопродуктам паливо.

Який бензин вигідніший – Е5 чи Е10?

У 2019 році Німецька асоціація виробників біоетанолу провела порівняльні тести для вивчення витрат палива E5 та E10. У випробуваннях брали участь найпопулярніші моделі BMW, Ford, Opel, Renault та VW різних класів. І в результаті з’ясувалося, що всупереч думці, що витрата Е10 набагато вище, ніж Е5 на одну і ту ж дистанцію, насправді навпаки: наприклад, автомобілю Opel Corsa з Super E10 знадобилося на 2% менше палива на 100 км, ніж з E5.

У британців інші дані: вони кажуть, що порівняно із звичайним бензином Е10 збільшує витрати на 3%. Однак так само впливає на витрату палива їзда на шинах з недостатнім тиском повітря або постійно включений кондиціонер у салоні, дорожні умови і багато іншого (при використанні стандартного бензину).

Яким машинам підходить бензин Е10?

Як правило, водіям машин, вироблених до 2002 року, не рекомендується використовувати Е10 у своєму автомобілі, оскільки це призводить до проблем із паливною системою. З 2011 року почалося повсюдне використання сумісності авто з Е10, так що власники автомобілів цього «року народження» можуть бути спокійні.

Що робити, якщо випадково залив Е10 у «несумісний» автомобіль?

Не панікувати: автомобіль все одно заведеться та поїде. Під час їзди на Е10, залитому у «несумісний» автомобіль, виникають невеликі проблеми із запуском холодного двигуна та його нерівною роботою.

А от якщо залишити Е10 у баку надовго, можуть бути проблеми, адже етанол – спирт по суті – почне роз’їдати пластик, метал, різні ущільнення через свої високі корозійні властивості.

Також, якщо автомобіль довго стоятиме без руху із залитим в бак Е10, там, у баку, може утворитися конденсат. Тому експерти радять не залишати це паливо в баку надовго, і як тільки витрачено хоча б третину Е10 – можна залити звичний бензин.

Що кажуть експерти?

Якщо Е10 заливати в старе авто, то в довгостроковій перспективі це може призвести до засмічення паливних фільтрів та пошкодження паливних насосів, швидкого руйнування паливопроводів та корозії карбюраторів.

– Вже придумано паливні присадки для захисту від руйнівної дії етанолу, проте немає масштабних досліджень, наскільки вони ефективні, – каже співробітник одного з київських автосервісів Олександр Петрусевич. – Кілька років до нас на ремонт приходили автомобілі на такому паливі – після їхніх вихлопів наш бокс кілька днів «пахнув» самогоном. Оскільки біоетанол – це продукт бродіння органічних елементів, рівень його очищення навряд чи буде високим. А це означає, що термін служби двигуна може зменшитись.

– Що стосується якості цього палива, то ним можна заправляти будь-що, навіть старі машини, – вважає продюсер First Gear Show Олександр Федченко. – Скажімо, якщо взяти «Жигулі», то вони не заправляються 95-м бензином, їм краще 92-й, якого вже немає, або щось гірше. І тут не в біоетанолі справа, а в октановому числі.

Як зрозуміти, чи підходить твоєму авто Е10?

До 2018 року виробники не були зобов’язані ставити на автомобілях мітку, що Е10 підходить для використання в даному агрегаті. Водночас 99% автомобілів із бензиновими двигунами насправді сумісні з Super E10. З жовтня 2018 року на всій території Європи діє стандартизоване маркування палива; графічні символи тепер є обов’язковими для баків нових автомобілів, а також для бензоколонок. Зазвичай значок сумісності розташований на горловині паливного бака.

Які країни перейшли на Е10?

Вперше бензин Е10 почали використовувати у 2011 році в Європі. Вже кілька років його заливають у свої баки водії в Австрії, Бельгії, Болгарії, Чехії, Данії, Естонії, Фінляндії, Франції, Ірландії, Угорщини, Латвії, Литви, Люксембургу, Швеції, Нідерландів, а з 2023 року – Польщі, Румунії, Словаччини. Плюс все активніше Е10 використовується у Великій Британії та Іспанії. У кількох штатах США на заправках представлений тільки Е10.

Коли він з’явиться в Україні?

В Україні перехід на “спиртовий бензин”, звісно, ​​рано чи пізно відбудеться. Поки що це паливо підходить далеко не всім маркам автомобілів, якими користуються наші автомобілісти. Наприклад, у популярні “Деу Ланос” або “Деу Матіз” заливати Е10 не рекомендує Європейська асоціація автовиробників. Так само як і практично більшості моделей “Мазда”, “Рено Меган” і “Рено Лагуна”, 20-річні “Фольксвагени” і т.д. Кілька років тому автозаправки пропонували Е10 у своєму паливному асортименті, але через дефіцит сировини та невеликий попит багато мереж відмовилися від просування цього продукту.

Нагадайте, а навіщо все це робиться?

Світ намагається відійти від повального використання вуглеводнів, які завдають страшної шкоди природі. Новий вид палива мінімізує викид вуглекислого газу в атмосферу. Також настав час відходити і від нафтозалежності, яку змогли поширити на всю планету деякі держави, а також шукати нові джерела енергії.

– Нічого шокуючого в цьому немає, – каже продюсер First Gear Show Олександр Федченко. – Усі країни переходять на Е10, і Україна перейде.

Джерело