19 травня – День Іова Горошника: традиції, обряди та прикмети

Що за традицією збирають сьогодні, щоб отримати силу і здоров'я?

19 травня православні християни згадують праведного Іова Багатостраждального. У народному календарі дата отримала назву день Іова Горошника, росенник, огірочник, інформує Ukr.Media.

Хто такий святий Іов?

Проживав Іов задовго до Різдва Христового в Північній Аравії. Він був благочестива і дуже богобоязлива людина, шанована співгромадянами. Мав щасливу сім'ю — дружину, трьох дочок і сімох синів.

Одного разу Сатана сказав Господу, що Іов богобоязливий тільки із-за свого земного щастя, а якщо він його втратить, то забуде про Бога.

І тоді Бог дозволив Сатані випробувати Іова, віднявши у нього слуг і багатство, дітей, друзів, і наславши страшне захворювання на проказу. Попри такі випробовування, Іов не відрікся від Господа, він сказав дружині, що треба приймати від Бога хороше так само, як і погане.

За таку віру після всіх витриманих випробувань Господь нагородив Іова подвійно. Він став ще багатшим, знову у них з дружиною народилися семеро синів і три дочки. Прожив Іов до глибокої старості, показавши собою зразок терпіння.

Обряди й традиції цього дня

Весь день 19 травня пов'язаний з городніми роботами. З ранку раніше треба поспостерігати, яка сьогодні роса — якщо велика, значить, буде влітку щедрий урожай огірків.

На Іова Горошника садять гарбуз, кукурудзу, бобові (горох і квасолю) і другу партію огірків (першу висаджують на Юрія — 6 травня). Огірки, посіяні 19 травня, йдуть на засолку, бо вони виростають міцні і хрусткі.

Зберіть сьогодні росу, вона неймовірною цілющою силою володіє

Згідно з народними повір'ями, матінка-природа наділяє травневу росу воістину магічною силою. 19 травня ці прозорі крапельки — цілющі. Треба зібрати їх якомога більше, умити росою хвору людину і дати її напитися.

А ще краще рано вранці вийти на вулицю і походити по росі босоніж, запасаючись здоров'ям на весь рік.

Наші предки перевірили протягом століть — до того, хто сьогодні по ранковій росі босими ногами погуляє, ні одне захворювання протягом року не причепиться. Щоб маленькі діти росли сильні та здорові, їм можна не просто побігати по траві, але і повалятися в ній.

Незаміжні дівчата брали 19 травня новий рушник і рано вранці йшли збирати на нього росу.

Читали над рушником спеціальну змову:

«Матір Божа ніжками по росі ходила і свою любов рабам Божим дарувала. Я, раба Божа (ім'я) росу цю зібрала, і моєму судженому рабу Божому (ім'я) в рушнику віддала. Як тільки стане він ним руки витирати, так відразу мене згадувати. Слово моє міцне. Амінь».

Потім рушник сушили на сонці і вітрі, і при зручному випадку віддавали або дарували коханому. Коли він перший раз їм утреться, з тієї пори буде постійно думати з любов'ю і ніжністю про дівчину, яка дала цей рушник.

Тим, хто народився 19 травня, прийнято було дарувати росу. З першими променями її збирали відрізом нової білої тканини і підносили імениннику. Він мав ним обтертися, щоб весь рік прожити щасливим і вдалим.

Вагітні жінки в цей день збирали росу для легких і швидких пологів. Треба було за три дні до 19 травня взяти хустку своєї матері, пов'язати на голову і весь цей час носити, не знімаючи.

Вранці 19 травня зібрати в нього росу, примовляючи слова:

«Як росу я швидко зібрала і не перетрудилась, щоб також швидко народила і не втомилась. Амінь».

Знову потрібно одягти хустку на голову і носити три дні. Після зберігати окремо від всіх речей до самих пологів. Як тільки починаються пологи, пов'язати хустку на голову або покласти поруч з собою.

Народні прикмети 19 травня

Якщо до 19 травня кілька днів поспіль була ранкова роса, а сьогодні її немає, значить, чекайте різкої зміни погоди.

Подивіться сьогодні на клени, якщо на них з'явилися сережки, значить, прийшла пора сіяти буряки.

Джерело